ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2014 Pazartesi 19:32

İngiltere'den Gazze'ye yardım

İngiltereden Gazzeye yardım

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanlığı, Gazze'ye yapılan yardımın 15 milyon sterline çıkarıldığını duyurdu.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, daha önce 10 milyon sterlin yardımda bulunulduğu hatırlatılarak, buna ek 2 milyon sterlinlik maddi yardımın Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) destek amacıyla verileceği, bu ek yardımın evlerinden edilmiş yaklaşık 8 bin Gazzeli aileye destek sağlayacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Gazze'de yaralanan ve yerlerinden edilen kişilerin sayısında artış yaşanmasından dolayı Birleşik Krallık Hızlı Müdahele Tesisi (RRF) adlı bir hizmetin devreye alındığı, RRF için ek 3 milyon sterlin ayrıldığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, RRF'nin Gazze'de yardım dağıtabildiği kanıtlanmış, İngiltere'nin daha önceden onayladığı ortaklarla çalışacağı bilgisi verilirken, bu ortakların Gazzelilere hızlı ve doğrudan insani yardım sağlayabilmesi için bu ek 3 milyon sterlini kullanacağı ifade edildi.

RRF aracılığıyla sağlanacak yardımın öncelikle temiz su kaynağı ve sağlık önlemlerini kapsayacağı belirtilirken, ayrıca acil tıbbi yardım, rehberlik, özellikle çocuk ve kadınlardan oluşan çatışmaya maruz kalmış sivillerin bakımı gibi alanları kapsayacağı kaydedildi.

Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening, Gazze'de birçok ailenin yerlerinden edildiğine dikkati çekerek, ek 2 milyon sterlin yardımla yatak, battaniye, bebek bezi, gıda malzemesi ve diğer temel ihtiyaçların temin edileceğini belirtti.

Greening, "Birleşik Krallık, gündelik hayatın artık dayanılmaz olduğu Gazze'de, Gazze halkının acil ihtiyaçlarına cevap veriyor. Çoğunluk su ve elektrik sıkıntısı yaşıyor. Sadece birkaç yüz kişinin barınabileceği binalarda binlerce kişi tıkış tıkış yaşıyor. Neredeyse yarım milyon Filistinlinin evi ya harap oldu ya da çatışmadan kaçmak için bu insanlar evlerini terk ettiler" diye konuştu.

İngiltere daha önce Gazzelilere yardım amacıyla UNRWA'ya 4 milyon sterlin, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'ne ve Dünya Gıda Programı'na da 3'er milyon sterlinlik destek verdiğini duyurmuştu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER