ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 15:29

İngiltere'deki telekulak davası

İngilteredeki telekulak davası

İngiltere'deki telekulak davası devam ederken açıklamalarda bulunan Başbakan David Cameron, yargıya müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor.


Cameron'ın eski iletişim danışmanı Andy Coulson, Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesinde geçen yıldan bu yana devam eden davada suçlu bulununca, İngiltere Başbakanı önceki gün özür dileyerek, "Coulson'ı işe aldığım için üzgünüm" demişti.
Jürinin davada yargılananlar hakkındaki tüm suçlamalarla ilgili kararını açıklamadan önce konuşan Cameron'ı, davaya bakan yargıç Saunders eleştirdi. Saunders, "Siyasetçilerin davaları açık bir alan olarak görmesi çok tehlikeli. Bu, basına kötü bir örnek oluşturmaktadır" dedi. Başbakanlık ise Cameron'ın özür dilemeden önce yasal tavsiye aldığını ve süreci etkilemeyeceği önerisinden sonra açıklama yapma kararı verdiğini bildirdi.
"News of the World" gazetesinin eski editörü ve Başbakan Cameron'ın eski iletişim danışmanı Coulson, yasal olmayan telefon dinlemeleri yaptığı gerekçesiyle önceki gün suçlu bulunmuştu. Jüri, dün ise Coulson hakkındaki polise rüşvet vermek gibi diğer suçlamalarla ilgili bir karara varamamıştı. Coulson'ın cezasının ve yeniden yargılanıp yargılanmayacağının gelecek hafta açıklanması bekleniyor.
Telekulak skandalının ortaya çıkmasının ardından, Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch'ın İngiltere'de sahibi olduğu 168 yıllık "News of the World" tabloid gazetesi Temmuz 2011'de kapatılmıştı. Coulson'ın yanı sıra sansasyonel haber için yasa dışı dinleme yaptığı iddia edilen kişiler arasında Murdoch'ın sahibi olduğu News International şirketinin eski yöneticisi ve "Murdoch'ın manevi kızı" olarak bilinen Rebekah Brooks da vardı. Brooks davada önceki gün suçsuz bulundu.
Telekulak skandalı ülkede, yargıç Brian Leveson'ın kamuoyuna açık yürüttüğü ve medyanın siyasetçilerle ilişkisinin masaya yatırıldığı "Leveson Soruşturmasına" neden olmuştu. Geçen yıl sonbahardan bu yana devam eden yasal sürecin maliyetinin ise 1,7 milyon sterlini bulduğu açıklandı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER