ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 17:35

İngiltere'de sosyal sınıfların sayısı artıyor


 İngiltere’de toplumda hâlâ belirgin bir şekilde hissedilen sosyal sınıf sayısı yediye çıktı. BBC tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre elit, orta sınıf ve çalışan olarak bilinen üç kategori artık geçerliliğini yitirdi.

Yeni bir sosyal sınıf modeli öneren araştırmada kademeler ise şu şekilde sıralanıyor: elitler, yerleşik orta sınıf, teknik orta sınıf, yeni varlıklı işçi sınıfı, geleneksel işçi sınıfı, acil servis çalışanları,avam tabaka.

Geleneksel olarak sınıf ayrımının belirlenmesinde “meslek, zenginlik ve eğitim” gibi kriterler baz alınıyordu. BBC'de yer alan haberde bu yöntemi çok basit bulan yeni araştırmanın sınıfın, “ekonomik, sosyal ve kültürel” olarak üç boyutlu olduğunu savunduğu belirtiliyor. Ankette, maaşın yanı sıra birikim, yaşanılan evin değeri gibi maddi faktörler; sosyal olarak ise tanınan kişilerin sayısı ve toplumdaki statünün de dikkate alındığı ifade edildi.

161 bin kişinin katıldığı “Büyük Britanya Sınıf Araştırması”, toplumsal sınıf konusunda İngiltere’de yapılan en büyük inceleme olarak görülüyor. Manchester Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Fiona Devine anketin gerçekten de 21. yüzyıl İngiltere’sindeki sınıf anlayışını yansıttığını ifade etti. Prof. Devine, “Bu bize hâlâ aralarında neredeyse hiç sosyal ve kültürel etkileşimin olmadığı en alt ve en üst tabakaların olduğunu gösteriyor.” diye konuştu. Özellikle orta sınıf olarak belirtilen kısmın çok ilginç olduğuna değinen Fiona Devine, eski çalışan sınıfı ile orta sınıf arasındaki alanın daha da belirsizleştiğini söyledi. Devine, bunun dışında kendini işçi ya da orta sınıfa ait görmeyen bir yeni işçi sınıfın ortaya çıkışından bahsetti.

Yerleşik orta sınıf yüzde 25 ile nüfusun en büyük kısmını oluştururken, eski sistemdeki üç sosyal kademe ise yalnızca toplumun 39’unu temsil ediyor.

Araştırma sonuçları "Sosyoloji" dergisinde yayınlandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER