ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 17:16

İngiltere'de çocuk tacizi iddiaları derinleşiyor

İngilterede çocuk tacizi iddiaları derinleşiyor

İngiltere'de çocuk tacizi iddialarıyla ilgili yüksek mevkilerde bulunan kişiler, eski politikacılar, yargıda görev yapan kişilerle ilgili geçmişte taciz iddiaları olduğu belirtildi.


İngiltere'de çocuk tacizi iddialarıyla ilgili başlatılacak soruşturmaya siyasetçilerin de adının karışabileceği bildiriliyor.
Çocukken tacize uğramış kişilerle ilgili çalışmalar yürüten ulusal vakfın başkanı Jon Bird, İngiliz basınına yaptığı açıklamada, "Yüksek mevkilerde bulunan kişiler, eski politikacılar, hatta yargıda görev yapan kişilerle ilgili geçmişte taciz iddiaları olduğu ve bunların yıllarca örtbas edildiğini biliniyor" dedi.

İngiltere'de çocuk koruma kurumunda çalışmış eski müdür Peter McKelvie de İngiliz yayın kurumu BBC'ye yaptığı açıklamada, aralarında eski milletvekilleri ve bakanların da bulunduğu en az 20 kişi hakkında çocuk istismarı delili bulunduğunu söyledi. McKelvie, pedofil ağının Lordlar Kamarası'na ve Avam Kamarası'na kadar uzandığını dile getirerek, çocukları istismar ettiği iddia edilen kişilerden bazılarının şu anda ölmüş olduğunu kaydetti.

İngiliz hükümeti, dün geçmişteki bazı çocuk tacizi olaylarının örtbas edildiği iddialarının ardından inceleme ve soruşturma başlatılmasına karar vermişti. Soruşturma sonucuna ilişkin raporun gelecek yıl mayıs ayında yapılacak genel seçimden önce açıklanması beklenmiyor.

İngiliz basını, çocuk istismarıyla ilgili yüzlerce dosyanın İçişleri Bakanlığı tarafından kaybedildiğini bildirmişti. Ülkede son dönemde eski televizyon sunucularından Rolf Harris ve Jimmy Savile gibi ünlü kişilerin çocuk tacizi ve tecavüzüyle ilgili suçlu bulunmaları, hükümetlerin iddiaları önceden önleme yönündeki çalışmalarının ve örtbas edip etmediklerinin sorgulanmasına neden olmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER