ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2013 Perşembe 22:05

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in doğum günü kutlandı


İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in doğum günü ve Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetler Günü, Ankara'da verilen resepsiyonla kutlandı.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway'in ev sahipliğinde, elçilikte verilen resepsiyona AB Bakanlığı Müsteşarı Haluk Ilıcak, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardione'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi ile davetliler katıldı.

İki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başlayan resepsiyonda konuşan David Reddaway, dostluk ve arkadaşlığın zor zamanlarda güçlendiğine vurgu yaptı. Türkiye ile İngiltere arasındaki dostluğun geniş bir alanda derinlemesine devam ettiğini vurgulayan Reddaway, "Bu, bir modern ortaklık. Aynı zamanda Avrupa Birliği'nde ve NATO'da birlikte çalışan uzun vadeli iki sağlam demokrasinin stratejik ortaklığı. Bu vizyon, 2010'da iki başbakanın imzaladığı Stratejik Ortaklık Anlaşması'yla ortaya konuldu" dedi.

Reddaway, iki ülke arasındaki dostluğun Kraliçe 2. Elizabeth'in 2008'de Türkiye'ye, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de 2011'de Birleşik Krallık'a yaptığı ziyaretle sembolleştiğini belirterek, Suriye trajedisinde ve orada yaşanan insanlık krizi gibi uluslararası gündemin ön sıralarında bulunan konularda iki ülkenin yakın bir şekilde çalıştığını söyledi.

Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaretin de büyüdüğüne işaret eden Reddaway, başarılı bir Türkiye'ye, ülkesinin büyük ilgi duyduğunu aktardı. AB sürecinde kaydedilen ilerlemenin bu başarının bir parçası olduğunu dile getiren Reddaway, Türkiye'den kendi menfaati için reformlarda ısrarcı olmasını istedi.

Konuşmasında son dönemde yaşanan olaylara da değinen Reddaway, şunları kaydetti:

"Bildiğiniz gibi, biz ve Türkiye'nin birçok dostu son haftalarda Türkiye sokaklarında meydana görülen şiddet olaylarından ve yaralanmalardan üzüntü duyduk. Türkiye'nin, farklı görüşlere ve geçmişe sahip insanların bir araya gelerek barış içinde ve hukuk kuralları çerçevesinde görüşlerini dile getirdiği bir demokrasi olduğunu dünyaya gösterdiği bir sonuç ümit ediyoruz. Bu sonuca ulaşmada Türkiye'yi destekliyor ve başarı diliyoruz." 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER