ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2014 Perşembe 20:40

Ebola salgını, İngiltere Hükümeti’ni alarma geçirdi

İngiltere Hükümetinden Ebola alarmı

Dünyada büyük tehdit unsuru haline gelen Ebola salgını, İngiltere Hükümeti’ni alarma geçirdi.


Son olarak Batı Afrika’da görevli İspanyol bir hemşirenin virüsü İspanya’ya taşıması, Avrupa’da salgının yayılacağı endişesini arttırdı.

Uzmanlara göre, salgının Avrupa’ya yayılma ihtimalinin oldukça düşük olmasına rağmen, İngiltere Hükümeti başkent Londra’nın uluslararası ulaşımını sağlayan alanlara virüsü tespit etmeye yardımcı olan termal tarama cihazlarını yerleştirmeyi planlıyor. Başkentin en işlek havaalanları Heatrow ve Gatwick başta olmak üzere uluslararası tren kuruluşu Eurostar cihazın yerleştirileceği ilk alanlar arasında bulunuyor.

Elde taşınabilen termal tarama cihazı, gelen yolcuların vücut ısısını ve salgının bir semptomunu tespit edebiliyor. Henüz yürürlüğe girmemiş karar bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Sky Haber’e göre, İngiltere Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, uygulamanın Britanya’yı bölmesinden endişeli. İngiltere Sağlık Örgütü Kurul Başkanı Profesör David Heymann ise yerleştirilecek cihazların yardımcı olmayacağı görüşünde. Semptomların zamanla ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Heymann, salgının nasıl yayıldığının vatandaşlara doğru bir şekilde anlatılması gerektiğini vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER