ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Temmuz 2014 Salı 16:54

İngiltere Dışişleri Bakanı değişti

İngiltere Dışişleri Bakanı değişti

İngiltere'de William Hague'den boşalan Dışişleri Bakanlığı koltuğuna, Philip Hammond getirildi.


İngiltere Başbakanı David Cameron'ın yaptığı kabine revizyonu çerçevesinde, dün akşam görevinden ayrıldığını ve gelecek yılki genel seçimde milletvekilliği için de adaylığını koymayacağını açıklayan Hague'in 4 yıldır sürdürdüğü Dışişleri Bakanlığı görevini, Savunma Bakanı olan 58 yaşındaki Philip Hammond yürütecek. Yeni Savunma Bakanı ise Ticari İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Michael Fallon oldu.

Avam Kamarası'nın lideri olacak 

Avam Kamarası'nın lideri olacak İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Hague, "yeni görevinden memnuniyet duyduğunu" belirterek siyasette yenilenmenin her zaman iyi olduğunu ifade etti. Hague, "Kabineye katılmamdan bu yana neredeyse 20 yıl geçti. İnsanlar benim yaşlı olmadığımı düşünebilir. Ben de kendimi yaşlı hissetmiyorum ama neredeyse 20 yıl oldu" diye konuştu.

Hague, siyaseti bırakmadan önce üyesi olduğu Muhafazakar Parti ve lideri David Cameron'ın gelecek yılki seçimi kazanmasına yardımcı olacağını kaydetti.
 

William Hague kimdir?

26 yıldır milletvekili olan 53 yaşındaki William Hague, 1997-2001 yıllarında dönemin muhalefet partisi olan Muhafazakarların genel başkanlığını yapmıştı. İngiltere Dışişleri Bakanlığına getirilen Hammond'ın selefine göre Avrupa Birliği konusunda daha sert görüşlere sahip olduğu biliniyor. Hammond 1997 yılından bu yana İngiliz Parlamentosu'nda bulunuyor.

İngiliz kabinesinde ayrıca Eğitim Bakanı Michael Gove üyesi olduğu Muhafazakar Parti'nin liderinin istediği yönde oy kullanılmasını sağlayan "chief whip" görevine getirilirken, Eğitim Bakanlığına Nicky Morgan atandı. Revizyon çerçevesinde Muhafazakar Partili Kabine Bakanı Ken Clarke da görevinden ayrıldı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER