ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 21:37

"İngiltere, AB’den çıkarsa kırmızı halı sereriz"


İngiltere'nin Avrupa Birliği'den ayrılıp ayrılmayacağının tartışıldığı bir süreçte İngiliz Başbakan Cameron'un referanduma gideceğini duyurması başta Fransa olmak üzere AB üyesi ülkelerden tepkilerin tepkisini çekti.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un merakla beklenen konuşmasında partisinin seçimi tekrar kazanması halinde 2015 yılında AB üyeliğini referanduma sunacağını açıklaması, Brüksel’de kaşların çatılmasına neden oldu. Fransa ve Almanya’dan gelen ilk tepkilerdeki öfkeye Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’dan da "Avrupa, alakart bir seçenek değildir." eleştirisi eklendi.

Avrupa kamuoyunda günlerdir merakla beklenen İngiltere Başbakanı David Cameron’un konuşmasına tepkiler gecikmedi. Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği’ndeki geleceğini 2015 yılında referanduma sunacağını duyurmasının ardından ilk tepki Fransa’dan geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, alaycı bir üslupla "İngilizler, AB’den ayrılacak olursa Fransızlar kırmızı halı sererek uğurlarlar." dedi. Fransız Bakan, ‘‘İngiliz arkadaşlarımızın kesin anlayacağı bir örnek vermek istiyorum. Farz et ki, Avrupa Birliği bir futbol takımı ve sen orada oynuyorsun. Birden karar değiştirip ‘haydi rugby oynayalım’ diyemezsin.’’ şeklinde konuştu.

AP BAŞKANI’NDAN ‘ALAKART’ TEPKİSİ

Fransa’dan sonra tepki gösteren bir diğer ülke ise Almanya oldu. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de benzer şekilde tepki göstererek, "Almanya, İngiltere’nin aktif ve yapıcı bir partner olarak AB içinde kalmasını istiyor. Fakat, sadece tatlı topakları istemek bir seçenek değil." açıklamasında bulundu. Avrupa Parlamento Başkanı Martin Schultz ise Cameron’un açıklamasına Twitter üzerinden cevap verdi. Schultz "Avrupa alakart bir seçenek değildir. Uzlaşma tartışmalarında kaybolacağımıza istihdam ve büyümü üzerine odaklanmalıyız." dedi.

Britanya’nın geleceğini riske atmak istemediğini belirten Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği’nde kalıp kalmayacağını halk oylaması ile karara bağlayacaklarını kaydetmişti. Avrupa Birliği’nin ileride başarısız olacağını öne süren Cameron, ülkesinin bu durumdan ötürü birlikten çıkmaya doğru sürüklendiğini belirtmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER