ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 09:53

İngiltere AB'den ayrılıyor mu?

İngiltere ABden ayrılıyor mu?

İngiltere Başbakanı David Cameron, AB Komisyonu Başkanlığı seçimleri için uyarıda bulunduğu belirtildi.


İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, AB Komisyonu Başkanlığına eski Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker seçilirse ülkesinin Avrupa Birliği'nden ayrılabileceği uyarısında bulunduğu ileri sürüldü.

Alman Der Spiegel dergisinde yer alan iddiaya göre, Cameron'ın Juncker'in AB Komisyonu Başkanı olması halinde hükümetini istikrarsızlaştıracağını ve AB referandumu olasılığını öne çekeceğini söylediği kaydedildi.

Bir lidere ihtiyaç var

Cameron'ın AB Komisyonunun "reformcu" bir lidere ihtiyacı olduğu görüşünü bu hafta Brüksel'de yapılan AB zirvesinde Alman mevkidaşı Angela Merkel'e ilettiği bildirilirken, Cameron'ın Merkel'e "1980'li yıllara ait bir yüz, gelecek 5 yılın problemlerini çözemez" dediği belirtildi.

İngiltere Başbakanlığından Der Spiegel dergisinde yer alan haberle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Cameron'ın, Merkel'in desteklediği Juncker'ın AB Komisyonu Başkanlığına karşı olduğu biliniyor.

Referandum isteği

İngiltere Başbakanı Cameron lideri olduğu Muhafazakar Parti gelecek yılki genel seçimi kazanırsa, ülkesinin 1973'ten bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini referanduma götürmek istiyor. Cameron, AB'nin reforma ihtiyacı olduğunu ve Brüksel'e fazla yetki verilmemesi gerektiğini savunuyor. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER