ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 12:17

İngiliz yetkili İsrail'i ve Filistin'i ziyaret ediyor


İngiltere’nin Ortadoğu’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt, “Mevcut krizden, özellikle de her iki tarafta da sivillerin ölmesinden ciddi endişe ediyorum.” dedi.

Olayları yerinde incelemek için bugün İsrail’e bir ziyaret gerçekleştiren Alistair Burt, “Çatışmanın etkilerini çıplak gözle görme fırsatım oldu. Çatışmaların, İsrail genelindeki aile ve cemaatlerin korkunç şekilde acı çekmesine sebep olduğunu gözlemledim.” şeklinde açıklamada bulundu.

İngiliz Ortadoğu Bakanı’nın, İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman ve Başbakan Yardımcısı Meridor başta olmak üzere İsrailli yetkililerle görüşme yapacağı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan açıklamasında Burt , “İsrail’e gelerek ateş altındaki insanların nasıl bir hayat yaşadığını hissetme ve roket atışlarının yol açtığı dehşet verici tahribatı görme şansına sahip oldum.” sözlerine yer verdi.

İsrail’deki köy ve şehirlerde yaşayan insanların roket saldırıları sebebiyle sürekli korku içinde olduklarını kaydeden İngiliz bakan, buradaki insanların korku içinde olmadan yaşama haklarının olduğunu savundu.

Burt, “İngiltere olarak, krizin başlıca sorumlusu olarak gördüğümüz Hamas’a roket atışlarına son verme çağrısı yapıyoruz. Böylelikle şiddetin daha hızlı sona ereceğin düşünüyoruz.” diye konuştu.

Burt, İsrail’in de krizin sonlandırılması konusunda sorumlulukları olduğuna dikkat çekerek, “Gazze’deki ölü sayısı arttıkça, İsrail’e tansiyonu düşürmesi ve sivil kayıpları minimize etmesi yönünde baskımızı arttırıyoruz.” dedi.

Mısır’ın ateşkes için arabuluculuk çalışmalarına İngiltere olarak tam destek verdiklerini de sözlerine ekleyen İngiliz Ortadoğu Bakanı Burt, İsrail’den sonra Filistin’e geçerek Filistin lideri Mahmud Abbas ile Gazze krizinin insani etkisini görüşeceğini kaydetti.

Bakanlık sitesinden yapılan açıklamada, “Alistair Burt 3 günlük bir ziyaret için İsrail ve ‘işgal edilmiş Filistin topraklarına’ gidiyor.” sözlerine yer verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER