ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:47

İngiliz vatandaşlık testi yenilendi


İngiltere Göçmen Bakanlığı, İngiliz vatandaşlık testini yenilediğini duyurdu. İngiliz vatandaşı olmak isteyenler bundan böyle ‘üniversite giriş sınavı’ benzeri bir teste tabi tutulacak.

Yeni uygulamada adaylara, günlük yaşama ait soruların yerine tarih, siyaset, spor, müzik, genel kültür ve gündeme yönelik sorular sorulacak. Vatandaş olabilmek için, diğer asgari şartların yanı sıra, bu sınavdan da yüzde 75 başarı sağlanması gerekecek.

Göçmenlik Ofisi, “Life in the UK (İngiltere'de Yaşam)” isimli yenilenen vatandaşlık testinde sorulacak soru örneklerini de yayınladı. Sınavda adaylara, “1805 yılındaki deniz savaşında hayatını kaybeden ve Trafalgar meydanında anıtı bulunan amiralin ismi nedir?; Meclisteki en büyük ikinci parti genellikle nasıl adlandırılır?; Mecliste oturumları yöneten kişiye ne denir?; Kaç yaşından itibaren jüri üyeliği yapılabilir?; Anma gününde takılan sembol çiçeğin adı nedir?; 2012’de Kraliçe 2. Elizabeth’in tahta çıkışının kaçıncı yılı kutlandı?” gibi sorular sorulacağı kaydedildi.

Göçmenlik Bakanı Mark Harper, vatandaşlık sınavına ilişkin kitapçığın tamamen yenilendiğini kaydederek, vatandaş adayı olan kişilerin zaten çok iyi bildiği günlük yaşama dair bilgilerin yeni kitapçıktan çıkartıldığını belirtti.

Harper, “Yeni vatandaşlık testinde, ‘trenlerin saat tarifesine nasıl bakılır veya su sayaçları nasıl okunur’ gibi sıradan bilgileri çıkartarak yerine değerler ve kurallara ilişkin bilgiler koyduk.” şeklinde açıklamada bulundu.

İngiliz Hükümeti, 2011 yılında yürürlüğe soktuğu göçmenlik politikası kapsamında, yılda 200 bine yaklaşan göçmen sayısını 2015’e kadar on binler düzeyine çekmeyi hedefliyor. Bu çerçevede, işçi ve öğrenci vizelerine sınırlamalar getirilmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER