ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 15:42

İngiliz Mahkemesi, Irak'ta 'sistemli işkence' kararını verecek


 İngiltere Yüksek Mahkemesi, Irak işgali sırasında kendilerine veya yakınlarına işkence yapıldığı suçlamasında bulunan 192 kişinin avukatlarının delillerini bugün dinlemeye başlıyor. İngiltere Savunma Bakanlığı, 2003-2008 yılları arasında İngiliz askerlerin Iraklı mahkumlara “sistemli işkence yapmasına göz yummakla” suçlanıyor.

İngiltere, Irak işgali sırasında İngiliz askerlerin Iraklı mahkumlara işkence yapmaları sonucu uluslararası hukuku ihlal ettiği gerekçesiyle yeni suçlamalarla karşı karşıya bulunuyor.

Bugün İngiltere Yüksek Mahkemesi’nde başlayacak davada, işkenceye maruz kaldığını veya yakınlarının gayrimeşru şekilde öldürüldüğünü iddia eden 192 kişiyi savunan avukatlar, ilgili delilleri hakimlere sunacak. Söz konusu deliller, insan hakları avukatı Phil Shiner'in işkenceye maruz kalmış yüzlerce Iraklı mağdur ve yakını öldürülmüş kişilerle yaptığı yüz yüze görüşmelerden derlenmişti.

Mahkeme yargıçları John Thomas ve Justice Silber, dava sonucunda İngiliz askerlerinin yaptığı işkencelerin ‘sistemli bir şekilde’ uygulanıp uygulanmadığına karar verecek. Mahkeme ayrıca, Savunma Bakanlığı’nın söz konusu işkence iddialarına yönelik başlattığı soruşturmanın “yeterince bağımsız” olup olmadığına ilişkin hükümde bulunacak.

Yargıçlar, askerlerin işkenceyi komutanlarından habersiz 'keyfi' olarak mı, yoksa emir komuta zinciri içinde 'sistemli bir politika' çerçevesinde mi yaptıklarını ortaya çıkarmaya çalışacak. Savunma Bakanlığı yetkilileri ise söz konusu işkencenin askerler tarafından 'keyfi olarak' yapıldığını ve kendilerinin bundan haberdar olmadığını savunuyor.

İngiliz askerlerin kötü muamelesi sebebiyle İngiltere Hükümeti şimdiye kadar 15 milyon Sterlin üzerinde tazminat ödemeye mahkum oldu. Bireysel olarak açılan birçok davanın da devam ettiği bildiriliyor.

Irak işgalinde Amerikan ve İngiliz askerlerinin, Ebu Garib cezaevindeki Iraklı mahkumları, farklı işkencelere tabi tuttukları ve kötü muamelede bulunduklarına dair fotoğraf ve görüntüler ortaya çıkmış ve bunun üzerine birçok farklı soruşturma başlatılmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER