ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:10

İngiliz Lordları'nın Kıbrıs pişmanlığı meselesi çözülmeden Güney Kıbrıs AB'ye üye olmamalıydı

İngiliz Lordları, "Kıbrıs meselesi çözülmeden Güney Kıbrıs AB'ye üye olmamalıydı" açıklamasıyla şaşırttı.


İngiltere Lordlar Kamarası üyeleri tarafından hazırlanan bir raporda, Kıbrıs sorunu çözüme kavuşturulmadan Güney Kıbrıs’ın AB’ye kabul edilmesinin ‘büyük bir hata’ olduğu vurgulandı. Bu hatanın, Türkiye’nin AB ile devam eden müzakere sürecini yavaşlatması şeklinde ‘ciddi sonuçlar’ doğurduğuna dikkat çekildi. Komite, “Bir ülke AB üyeliğine kabul edilmeden önce, ikili sorunlarını çözmesi beklenmeli.” tavsiyesinde bulundu.

İngiliz Parlamentosu’nun üst kanadı Lordlar Kamarası’nın Avrupa Birliği Komitesi , “AB Genişlemesi'nin Geleceği” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda, Romanya ve Bulgaristan’ın üyelik sürecindeki problemlere dikkat çekilirken, Kıbrıs meselesi çözülmeden Güney Kıbrıs’ın üyeliğe alındığına vurgu yapıldı.

Kıbrıs sorunu devam ederken Güney Kıbrıs’ın AB’ye üye yapılmasını “büyük hata” olarak değerlendiren İngiliz Lordlar, bu durumun Türkiye’nin fasılları tamamlamasını geciktirdiğini ve AB ile müzakere sürecinde olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Raporda, "Kıbrıs meselesi çözülmeden Güney Kıbrıs'ın AB'ye alınması, ikili bir sorunun AB'ye taşınmasına sebep olmuştur. Bu büyük bir hatadır." denildi.

Komite Başkanı Lord Boswell, AB genişlemesinin üye ülkelere birçok fayda sağladığını, ancak Avrupa’daki mevcut ekonomik krizin genişleme konusunu öncelikli olmaktan çıkardığına dikkat çekti.

2004 yılında üye olan Güney Kıbrıs ve 2007’de üye olan Romanya ve Bulgaristan’ın birliğe çok erken kabul edildiğini savunan Lordlar, “Yargı reformu tamamlandıktan ve yolsuzlukla mücadelede gerekli önlemler alındıktan sonra bu ülkelerin üyelikleri kabul edilmeliydi.” yorumunda bulundu.

Lord Boswell, Birliğe yeni üyeler alınırken AB’nin kendi kurallarına bağlı kalmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, “Kopenhag Kriterleri’nin seviyesinin yeterli olduğuna inanıyoruz ve bundan sonraki adaylar için bu kriterlerin doğru bir şekilde uygulanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

Romanya ve Bulgaristan’ın Kopenhag Kriteleri’ni tam olarak yerine getirmeden üyeliğe kabul edildiğini ve birçok sorunla karşılaşıldığını hatırlatan Boswell, bunun tekrar yaşanmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER