ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 09:30

IMF'de dünyaya kötü haber

IMFde dünyaya kötü haber

IMF, Avrupa için 2. yılında da daralma öngörerek küresel büyüme tahminini \%3.6'dan \%3.5'e indirdi.


Uluslararası Para Fonu (IMF) hükümetlerin ekonomik büyümeyi teşvik etmeye çalışmalarına rağmen, küresel ekonomik iyileşmenin zayıfladığını açıkladı.

BBC'nin haberine göre, IMF, yayımladığı son raporda, daha önceki büyüme tahminlerine rağmen Euro bölgesinin 2013'te ekonomik gerileme içinde olmaya devam edeceği kaydedildi.Bu bağlamda İngiltere'nin büyüme tahminleri de aşağıya çekildi.

IMF, Euro bölgesinde süregiden sorunların küresel ekonomiyi de etkilediğini kaydetti ve "Euro bölgesi küresel tahminler açısından büyük bir tehlike yaratmaya devam ediyor. Reformlar aynı hızla sürdürülmezse bu bölgenin tümünde ekonomik durgunluğun uzaması tehlikesi artacak." dedi.

Euro bölgesinde ekonominin bu yıl \% 0,1 oranında küçülmesi bekleniyor. Oysa bundan sadece 3 ay önce, IMF \% 0,2 oranında büyüme sağlanacağı tahmininde bulunmuştu.

Bununla birlikte IMF, bu yıl dünya ekonomisinin yüzde 3,5, 2014'deyse \% 4,1 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

Bu büyümenin büyük bölümünün, ekonomik gelilemeden çıkmakta olan gelişmiş ülkelerde değil, kalkınmakta olan ekonomilerde gerçekleşmesi bekleniyor.
Bu ayın başlarında Dünya Bankası da, gelişmiş ülkelerdeki ekonomik iyileşmenin yavaşlaması yüzünden küresel büyüme tahminlerini düşürmüştü.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER