ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 21:03

IMF Macaristan'da ekonomik durgunluk bekliyor


Uluslararası Para Fonu (IMF) Macaristan ekonomisinde 2013 yılı için durgunluk olacağı öngörüsünde bulundu.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda, Macaristan ekonomisinde bu yıl durgunluk olacağı, 2014 yılında ise yüzde 1,2'lik büyüme beklendiği belirtilirken, hükümetin sunduğu verilerin buna göre daha optimist olduğu vurgulandı.

Ekonomik krizle boğuşan Macaristan'da işsizliğin geçen sene yüzde 11,0'dan, bu yıl yüzde 10,5'e düştüğü anımsatılan raporda, yıllık enflasyonun 2013 yılında yüzde 3,2, 2014'te ise yüzde 3,5 olmasının beklendiği belirtildi. Raporda, cari işlemler fazlasının bu yıl yüzde 2,1, 2014 yılında ise yüzde 1,8 civarında olacağı tahmin edildi.

IMF, raporunda Macaristan'ın iç ve dış borçlarından dolayı uzun vadede ekonomik belirsizliğinin devam edeceğine, özellikle alışılmışın dışında ekonomik politikaların uygulanmasından dolayı piyasalarda endişelere sebebiyet verildiğine işaret etti.

Raporda, Macaristan'ın krizden çok etkilenen bazı AB ülkeleri gibi ekonomik haritada kırmızı renkte kalmaya devam ettiğine, gayri safi yurt içi hasılanın da düşmekte olacağına dikkati çekti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER