ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 16:06

Ilk defa bir İsrailli öldü

Ilk defa bir İsrailli öldü

Hamas’ın İsrail’e fırlattığı roketler de ilk kez bir İsraillinin ölümüne yol açtı.


İsrail ordusu, Hamas’ın üst düzey yöneticilerinden Mahmud ez-Zahar’ın evini bombaladı. Hamas’ın İsrail’e fırlattığı roketler de ilk kez bir İsraillinin ölümüne yol açtı. Diğer yandan, İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 200’ü, yaralananların sayısı ise bin 500’ü geçti.

Gece boyunca saldırılar devam etti

İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 200’ü, yaralananların sayısı ise bin 500’ü geçti.İsrail ordusu son olarak da Hamas’ın üst düzey yöneticilerinden Mahmud ez-Zahar’ın evini bombaladı. Hamas yetkilileri yapılan saldırıyı doğrularken Zahar’ın evine 2 füze atıldığı ve 4 katlı binanın saldırı sonrası yıkıldığı açıklandı. Saldırıda Zahar’ın evinin yanındaki bir cami ve binanın yıkıldığını kaydeden yetkililer saldırı sırasında Zahar’ın evde olmadığını belirtti. Yerel kaynaklar ise Zahar’ın yer altında bulunan sığınaklarda saklandığını ifade etti.

İsrail ordusu gece boyunca düzenlediği saldırılarda Zahar’ın evinin yanı sıra eski Sağlık Bakanı Fethi Hammad ve milletvekili İsmail Aşgar’ın da evlerini vurdu. Zahar son günlerde yaptığı açıklamalarda Hamas’ın İsrail’i roketlerle vuracağını ilan ederek İsrail’i tehdit etmişti.

Öte yandan Filistin’in son 9 gündür İsrail’e düzenlediği hava saldırılarında en az 205 kişinin hayatını kaybettiği ve bin 500’den fazla kişinin yaralandığı belirtildi. İsrail ordusu Hamas’ın topraklarına yaklaşık bin füze attığı belirtirken, ordu güçlerinin ise Gazze’de bin 500 noktayı havadan vurduğu ifade etti.

İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlarin kaçı sivil?

Filistin İnsan Hakları Merkezi yetkilileri İsrail’in son 9 gündür düzenlediği hava saldırılarında ölenlerin 4’te 3’ünün sivil olduğunu kaydetti. Birleşmiş Milletler ise ölenlerden 4’te 1’inin çocuklar olduğunu açıkladı. Son 9 gündür İsrail’in hava saldırılarına karşılık Hamas’ın İsrail’e fırlattığı roketler sonucunda ilk kez bir İsrailli de hayatını kaybetti. İsrail’in Erez bölgesinde meydana gelen olayda 4 kişinin de ciddi şekilde yaralandığı bildirildi.

İsrail ordusu dün akşam saatlerinde Mısır’ın ateşkes önerisinin Hamas tarafından kabul edilmemesi sonrası Filistin’e hava saldırısı düzenleyeceğini duyurmuştu. Ordu yetkilileri bu yüzden Filistinlilere sığınaklara girmeleri çağrısında bulunmuştu. İsrail Başbakanı Netanyahu ise açıklamasında, “Eğer ateşkes yoksa cevabımız ateş olacaktır” demişti.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

(İHA)

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER