ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 12:29

İlaç devine kaset şoku

İlaç devine kaset şoku

Çin'de yolsuzluk iddialarıyla sarsılan ilaç devi GlaxoSmithKline'a bir darbe de üst düzey yöneticisinin gizlice çekilmiş seks kasetinden geldi


İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline'a Çin'de seks kaseti şoku geldi. Yöneticilerinin Çinli yetkililer ve doktorlara rüşvet verdiği iddialarıyla soruşturulduğu GSK'da bu kez üst düzey yöneticilerden Mark Reilly'nin seks kaseti ortaya çıktı.

Financial Times'ın haberine göre bir otel odasına konulan gizli kameradan çekilen görüntüler tüm GSK üst düzey yöneticilerine e-mail aracılığı ile anonim olarak gönderildi. Seks kasetinin 2013'ün Mart ayında Çinli doktor ve sağlık bakanlığı yetkililerine rüşvet vermekle suçlanan GSK CEO'su Andrew Witty'ye de yollandığı belirtildi.

Sistematik rüşvet

Seks kasetinde yer alan Mark Reilly'nin Çin'de faaliyet gösteren bir İngiliz özel dedektifi tutarak seks kasetinin kaynağını bulmaya çalıştığı öğrenildi. Mark Reilly Çin polisinin 10 aydır süren rüşvet operasyonu kapsamında "geniş çaplı ve sistematik rüşvet veren yöneticiler" arasında adı geçiyordu.

Şüpheler ise 2012'de GSK'dan ayrılan yönetici Vivian Shi'de yoğunlaştı. Vivian Shi'nin şirketin rüşvet iddialarının da kaynağı olduğu belirtilmiş ancak Shi iddiaları reddetmişti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER