ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 23:47

İki yıl önce düşürdü sonra kopyasını yaptı!

İki yıl önce düşürdü sonra kopyasını yaptı!

İran, 2011 yılında düşürdüğü ABD ordusuna ait insansız keşif uçağını model alarak geliştirdiği insansız hava aracı (İHA) RQ-170'i tanıttı.


Fars Haber Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, dün İran Devrim Muhafızları Hava Uzay Kuvvet Komutanlığı'na ait sergi alanında yapılan tanıtım törenine İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Ali Caferi ile üst düzey komutanlar katıldı.

Hamaney törende yaptığı konuşmada, "Ele geçirdiğimiz araç, Amerikalıların bir insansız hava aracında olabilecek tüm özellikleri uyguladığı bir uçaktı. Bunların başında yaydığı sesin ve ısının radarlar tarafından farkedilmemesi geliyor. Bir diğer özelliği, sahip olduğu elektronik hafıza ve bilgisayarındaki bilgilerdi. Afganistan ve Pakistan üzerinde casusluk görevi yapan uçaktaki bilgilere mühendislerimizin çalışmalarıyla şahit olduk" dedi.

İran'ın, ABD yapımı insansız keşif uçağını bomba atabilecek şekilde geliştirmeyi planladığı bildirildi.

İran, Aralık 2011'de kendi hava sahasını ihlal ettiğini öne sürdüğü ABD'ye ait RQ-170'i elektronik harp sistemleriyle düşürdüğünü duyurmuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER