ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 09:50

İki ülke neden yakınlaşıyor?

İki ülke neden yakınlaşıyor?

Dün yapılan seçimlerde ikinci kez başkanlık koltuğuna oturan Şinzo Abe, başkanlığının ilk saatlerinde ABD ile görüştü.


Japonya'nın müstakbel başbakanı Şinzo Abe, ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesini gerçekleştirdi.

Abe, Obama ile gelecek ay Washington'da görüşeceğini açıkladı.

Japonya'da önceki gün yapılan erken genel seçimlerden zaferle çıkan Liberal Demokrasi Partisi'nin (LDP) lideri Şinzo Abe, ABD Başkanı Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İşverenler derneği Keidanren'dan üst düzey isimlerle bugün bir araya gelen Abe, Obama ile görüştüğünü aktardı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da iki liderin "ABD ile Japonya arasındaki ittifakın bölgedeki barışın ve güvenliğin köşe taşı olduğunu teyit ettiği" belirtildi. Sözcü Jay Carney yaptığı yazılı açıklamada, "Başkan Obama ve Abe, güvenlik işbirliğinin arttırılmasına yönelik adımları ve derinleşen ekonomik ilişkileri görüştü." dedi.

ABE'NİN ABD POLİTİKASININ ARDINDA ÇİN VAR

Abe seçim kampanyası döneminde ABD ile ilişkileri derinleştirmeyi hedeflediğini açıklamıştı. Çin'in artan askeri tehdidine karşı Tokyo, Washington ile olan askeri ittifakını derinleştirmek istiyor. Abe'nin ilk ziyaretini Washington'a yapması da bu yönde atılan bir adım.
Ayrıca Başkan Obama da Ortadoğu'dan çok, ağırlığını Asya'ya vermeyi hedefliyordu. Bu çerçevede Obama, ikinci kez başkan seçildikten sonra ilk yurtdışı ziyaretini Güney Asya'ya yapmıştı. Ayrıca ABD, donanmasının büyük bir bölümü de Pasifik'e kaydırmaya başlarken Japonya'daki üslerine yaptığı askeri yığınakları artırmaya başlamıştı. 2006-07 yılında da başbakanlık yapmış bir isim olan Abe, o dönem ilk yurtdışı ziyaretini Çin'e yapmıştı.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYIN...

YENİ BAŞKAN EKONOMİK AÇILIMDA DA ÇOK HIZLI

Liberal Demokratların lideri Şinzo Abe, kırılgan ekonomiye neşteri vurdu. Abe, seçim öncesinde basın üzerinden atıştığı Merkez Bankası Başkanı Masaaki Şirakava'yı parti merkezinde kabul etti. Abe, yıllık enflasyon oranının yüzde 2 olarak belirlenmesini istedi.

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Japonya, küresel ekonomik kriz nedeniyle bir dar boğazdan geçiyordu. Dış ticareti düşen Japonya, Çin ile yaşadığı ada krizi nedeniyle bu ülkeye mal satmakta zorlanmaya başlamıştı. Ulusal para birimi Yen'in değerli olması da ihracata darbe vurmuştu. Ayrıca Başbakan Yoşihiko Noda'nın açıkladığı iki teşvik paketine rağmen ülkenin resesyona düşme ihtimali de artmaya başladı.

Bu ekonomik tablo içinde yapılan erken genel seçimlerde LDP lideri Abe, büyük bir zafer kazanarak mecliste çoğunluğu sağladı. Zaferin ardından basının karşısına çıkan Abe, önceliğinin ekonomi olacağının belirterek kendilerini zor günlerin beklediğine işaret etmişti. Resmen başbakan olarak atanmamasına karşın Abe, bugün Merkez Bankası Başkanı Şirakava ile parti merkezinde bir araya geldi. İkili, seçim öncesinde basın üzerinden ekonominin geleceğine ilişkin bir tartışma da yaşamıştı.

Müstakbel başbakan Abe, yıllık enflasyon oranını yüzde 2 olarak belirleyeceklerini söyledi. Ülkenin en büyük işveren grubu Keidanren'in üst düzey isimlerini kabul eden Abe, "Tekrar güçlü bir ekonomiye sahip olacağız. Enflasyon oranını yüzde 2 olarak belirleyeceğiz. Yen'in değerinin düşmesi ve borsanın yükselmesi için Merkez Bankası'yla işbirliği yapacağız." diye konuştu. Merkez Bankası'nın da yarın ve perşembe günü yapacağı toplantılarda para politikasının gevşetilmesi üzerinde duracağı bildirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER