ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 22:02

İki ülke arasında casusluk krizi

İki ülke arasında casusluk krizi

Almanya'da, ABD için casusluk yapmakla suçlanan kişinin evinde ve ofisinde yapılan aramalarda bilgisayarlara ve çok sayıda dijital veri depolama aygıtına el konulduğu bildirildi.


Almanya'da, ABD için casusluk yapmakla suçlanan kişinin evinde ve ofisinde yapılan aramalarda bilgisayarlara ve çok sayıda dijital veri depolama aygıtına el konulduğu bildirildi. Federal Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, casusluk yapmakla suçlanan zanlının ev ve ofisinde yapılan aramalarda el konulan bilgisayarlar ve dijital veri depolama aygıtlarının inceleneceği kaydedildi.

Açıklamada, "kuvvetli şüphe" bulunmadığı gerekçesiyle zanlının gözaltına alınmadığı belirtildi.Başsavcılık bu kişinin yabancı bir ülke istihbaratı için çalıştığı yönünde ipuçları bulunduğunu açıklarken, Alman basınında çıkan haberlere göre şüphelinin Amerikan istihbaratı için çalıştığı kaydedildi.

Öte yandan Alman Haber Ajansı'nın (DPA) güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre söz konusu zanlının, Almanya Savunma Bakanlığında siyaset bölümünde uzman olarak çalıştığı ve uluslararası silahlanma işbirliği konularından sorumlu olduğu bildirildi.

Şüphelinin bu görevde bakanlığın güvenlik politikasında önemli kararlar alınmasına katkıda bulunduğu kaydedildi. Şimdiye kadar sadece casusluk emarelerin bulunduğu için de bu kişi hakkına tutuklama emrinin çıkartılmadığı belirtildi.

Die Welt gazetesinin haberine göre, Almanya'nın Askeri İstihbarat Servisi (MAD), bu kişiyi deşifre etti. Haberde şüphelinin bir süredir ABD istihbarat servis elemanlarıyla yoğun temasta olduğundan dolayı MAD tarafından izlenmeye alındığı ifade edildi.

Alman siyasetçilerden ABD'yi uyardı

Eski ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) çalışanı Edward Snowden'ın ifşa ettiği belgelerden dolayı bir yıldan beri Almanya ile ABD arasında kriz yaşanıyor.

Snowden'ın belgelerinde ABD'nin güvenlik kurumlarının Alman vatandaşlarını ve aralarında Başbakan Angela Merkel'in de bulunduğu siyasetçileri de dinlediği iddia edilmişti. Son bir hafta içinde deşifre olan casuslar bu iki ülke arasındaki krizi yeni bir boyuta taşıdı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, komplocu metotlarla Almanya'nın tutumu hakkında bilgi almanın uygun bir davranış olmadığını belirterek, Alman hükümet üyelerinden hiç kimsenin ABD temsilcileriyle yaptıkları görüşmelerde tutumunu gizlemediğini belirtti.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de ABD hükümetinden bu olaydan sonuçlar çıkarmasını isteyerek, "ABD'nin, gelecekte nasıl birlikte çalışacağımız konusunda bizimle yeniden ortak bir bakış geliştirmesi lazım" diye konuştu.

Sosyal Demokrat Parti Federal Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann ise Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, ABD'nin casusluk faaliyetlerinin Alman-Amerikan ilişkisi için ağır yük olmaya başladığını belirtti.

ABD istihbarat servislerinin her hafta casusluk yapmakla yakalandıklarında, bunun rencide edici bir oyun olduğunu ifade eden Oppermann, "Amerikalılara şimdi gerçekleri söylemeyi, her şeyi açıklamalarını ve casusluk faaliyetlerini durmalarını tavsiye ediyorum" dedi.

ABD'yi transatlantik ilişkiyi riske etmemesi konusunda uyaran Oppermann, "Güven dostluğun sütunudur. ABD bunun tamamen yıkılmamasına dikkat etmesi lazım" ifadelerini kullandı.

Federal Kriminal Dairesi (BKA) ve Federal Savcılık, bu sabah ABD için casusluk yaptığı gerekçesiyle Berlin'de bir kişinin evi ve ofisinde arama yapmıştı.

Öte yandan Almanya'da geçen hafta BND'de görevli bir ajan, ABD için casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. ABD'ye para karşılığı casusluk yaptığını itiraf eden ajan, yaklaşık iki yıl, çift taraflı çalıştığını ve 2012 yılından bu yana 218 belgeyi ABD gizli servisine ilettiğini söylemişti.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de ABD yönetimi ile güvenlik ve özgürlük haklarının uyuşması konusunda "derin anlaşmazlık" yaşandığını ifade etmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER