ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Kasım 2014 Pazartesi 16:32

İki lider Pekin'de bir araya geldi

İki lider Pekinde bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesi kapsamında Çin'in başkenti Pekin'de bir araya geldi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesi kapsamında Çin'in başkenti Pekin'de bir araya geldi.

Kommersant gazetesinde yer alan habere göre, Vladimir Putin ve Barack Obama'nın Rus liderin resim çekinme törenine birkaç dakika geç kaldıktan sonra Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği liderlerinin bulunduğu odaya girdiği zaman buluştu. Gazetede yer alan haberde, "İlk olarak Obama Putin'i gördü ve el salladı. Vladimir Putin Obama'nın yanına giderek selamlaştı. Daha sonra iki ülke lideri konuşmaya başladı. 7-8 dakikalık konuşmadan sonra Putin ve Obama törene katıldı" ifadelerine yer verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pasifik Kıyıları ülkeleri ile işbirliğinin Rusya'nın stratejik önceliği olduğunu, Moskova'nın bu bölgedeki partnerlerle olumlu ve faydalı ilişkilerine büyük önem verdiğini söyledi. Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesinin açılışında konuşma yapan Putin, "Rusya için Pasifik Kıyıları ülkeleri ile işbirliği stratejik açıdan önceliklidir. Bölgedeki ülkelerin çoğuyla olumlu ve faydalı ilişkilerimiz bizim için büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Moskova için bu ilişkinin çok önemli olduğunu, ikili ve çok taraflı işbirliğinin gelişmesi için elinden gelen herşeyi yapmaya hazır olduğunu belirten Putin, "Pasifik Kıyıları'nın birçok ülkesinin gelişim şeklinin rekabet gücüne sahip olmanın başarılı bir örneği olarak görüyoruz. Onlar yenilikçi teknoloji sektöründe önemli bir pozisyona geldiler, finans ve yatırım kaynaklarına sahipler. Son yıllardaki olumsuz global eğilim şartlarında bile artış göstermeyi başarıyorlar" dedi.

 


KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER