ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ağustos 2013 Perşembe 01:55

İki küstah açıklama

İki küstah açıklama

Mısır Başbakanı Hazem El-Beblavi ile İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'den akla mantığa aykırı sözler...


Mısır Başbakanı Hazem El-Beblavi halkını suçladı ve ölenler için "onlar saldırı yapıyorlardı" açıklama cüretini gösterdi.

El-Beblavi halkı için "insanlar" tabirini kullanarak resmi dairelere saldırdıkları yalanını televizyon ekranlarından iletti.

"Olağanüstü hal demokrasilerin utancısıdır" diyen Başbakan bunu için zorunda kaldıklarını söyledi. Sözde Mısır'ı uluslarası bir Demokrasiye sahip bir uluslarası bir ülke yapmak istediklerini belirten Mısır Başbakanı Hazem El-Beblavi şehitleri için sadece "Çok acı hissediyorum" açıklaması yapmakla yetindi. Hazem El-Beblavi akan kanlar ile için "demokrasiyi inşa etmek için herşeyi yapıcaz" diyerek tehditlerini sürdürdü.

Olayları dağıtma talimatını kendisinin verdiğini söyleyen Mısır Başbakanı Hazem El-Beblavi olayların devam edeceği sinyalini verdi.

BİR DE HESAP SORDU

2 binden fazla kişinin ölümünü görmezden gelen Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim ise, olaylarda 43 polisin ölmesinden eylemcileri sorumlu tuttu.

İbrahim, Mursi destekçilerinin protestolarını dağıtmak isterken göstericilerin ateş açması ve cephanelik bulundurmalarının güvenlik güçlerini şaşırttığını söyledi. İbrahim, göstericilerin yüksek binaların tepelerinden güvenlik güçlerine ateş açtığını ve Müslüman Kardeşler liderlerinin de destekçilerine polis merkezlerine saldırmaları yönünde çağrı yaptıklarını ifade etti. İçişleri Bakanı, olaylarda 43 polisin de öldüğünü söyledi.

KARAKOL VE KİLİSELERE SALDIRDILAR

İçişleri Bakanı İbrahim, Müslüman Kardeşler'in üst düzey liderlerinin tutuklandığına dair haberleri yalanladı. İbrahim, Müslüman Kardeşler üyelerinin 21 polis karakoluna ve yedi kiliseye saldırdığını açıkladı. Ordunun binlerce silaha el koyduğunu söyledi. İbrahim, "Ülkenin hiçbir yerinde, hiçbir meydanında başka bir oturma eylemi düzenlenmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER