ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 11:40

İİT Dışileri Bakanları Filistin için toplandı


İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) üye ülkelerin dışişleri bakanları, Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de bir araya geldi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantının ana gündemi Filistin'e yardım ve İslam ülkeleri arasında finansal güvenlik ağının tesisi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Filistin halkına destek sağlamanın sadece Filistinlilerin meselesi olmadığını ifade etti. Elmar Memmedyarov, Filistin’in bütün İslam aleminin problemi olduğunu söyledi. Memmedyarov,” Azerbaycan olarak yakın bir gelecekte Filistin'in BM'in tam üyesi olacağı ümidini taşıyoruz .”ifadesini kullandı.
Daha sonra kürsüye gelen İTT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, toplantının asıl amacının on binlerce Filistinli çocuğun eğitim, sağlık ve yaşam şartlarına dünya kamuoyunun dikkatini çekmek olduğunu söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kemal Amr ise yaptığı konuşmada Mısır'ın devlet olarak Filistin’e destek vermeyi, insanlık vazifesi olarak gördüğünü dile getirdi. Amr , İsrail’in Filistin’e karşı uyguladığı demografik siyasetini değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

Son olarak kürsüye gelen Filistin Dışişleri Bakanı Riad El Maliki de yapılan toplantıdan dolayı Azerbaycan'a teşekkür etti. El Maliki, Kudüs şehrinin İsrail politikalarından dolayı zor bir dönem geçirdiğini ifade etti. Maliki İsrail’in Doğu Kudüs işgalinin uluslararası bütün normları ihlal ettiğini söyledi

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 'nun temsil ettiği toplantıya, İslami Eğitim, Bilim ve Kültürel Organizasyonu( İSESCO), Körfez İşbirliği Konseyi ve İslam Dayanışma Fonu’dan da yetkililer katılıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER