ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 14:25

İİT, Bakü'de sosyal güvenlik merkezi kuracak

İİT, Baküde sosyal güvenlik merkezi kuracak


Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı’na(İİT) üye ülkelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlarının ikinci toplantısı, imzalanan ortak deklarasyonla sona erdi.

Deklarasyonun içeriği konusunda delegelere bilgi veren Azerbaycan Çalışma Bakanı Fuzuli Elekberov, İİT 'ye üye ülkeler arasında çalışma ve sosyal güvenlik problemleri ile ilgili bir merkez kurulması ve söz konusu merkezin de Bakü'de olmasının kararlaştırıldığını bildirdi.
Elekberov toplantılarda yapılan müzakereler sırasında bazı ülkelerin sosyal güvenlik konusunda Türkiye'nin tecrübelerinden istifade etmek istediklerini söyledi. Elekberov '' Üye ülkeler arasında benzer işbirliklerin kurulması problemlerin çözümü adına çok önemli ''dedi.
Elekberov İİT'ye üye çoğu ülkenin ortak problemler yaşadığını ifade etti. Özellikle işsizlik iş ve işçi güvenliği haksız rekabet gibi birçok konu olduğunu belirten Elekberov, global ekonomik krizle mücadele edilen bir dönemde söz konusu problemlerin çözümünün, ancak birlikte hareketle olabileceğinin altını çizi.

Toplantının sonunda basının karşısına geçen Bakan Elekberov, merkezi Bakü'de olacak söz konusu ükelerin çalışma ve sosyal güvenlikle ilgili merkezin işlevi konusunda bilgi verdi. Azeri yetkili, merkezin üye 56 ülke arasında sosyal güvenlik konusunda başta tecrübe paylaşımı ve problemlerin çözümü konularında çalışmalar yapacağını bildirdi.

Toplantıda Türkiye'yi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında heyet temsil etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER