ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2014 Salı 20:32

II. Dünya Savaşı'nda çocukları kurtaran Winton'a madalya

II. Dünya Savaşında çocukları kurtaran Wintona madalya

Winton'a Çek Cumhuriyeti'nin en büyük devlet madalyası olan Beyaz Aslan Madalyası takdim edildi.


Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman, II. Dünya Savaşı sırasında 669 çocuğu Nazilerin ölüm kamplarına gitmekten kurtaran İngiliz Sir Nicholas Winton'a ülkesinin en büyük devlet madalyasını takdim etti. 

Prag Kalesi'nde düzenlenen törende Beyaz Aslan Madalyası'nı alan 105 yaşındaki Winton, "Bu madalyaya layık görülmek çok büyük bir onur. Neredeyse 100 yıl önce yaşadığımız bir şey için bana hala teşekkür eden herkese saygılarımı sunuyorum. 100 yıl çok uzun zaman" dedi. 

Cumhurbaşkanı Zeman da törende yaptığı konuşmada Winton'a Beyaz Aslan Madalyası vermekte bu kadar geç kaldıkları için büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Zeman, "Yine de geç olması, hiç olmamasından iyidir" diyerek sözlerine son verdi.   

Winton, 1939'da II. Dünya Savaşı'nın hemen başında çoğu Yahudi 669 çocuğu Çekoslovakya'dan İngiltere'ye götürmek için altı tren seferi düzenlenmesini sağlamıştı. Trenlerle Hitler Almanyası üzerinden taşınan çocukların büyük bir kısmı İngiltere'deki koruyucu ailelere, bazıları da İsveç'e gönderilmişti. Winton'ın hikayesi, eşi 1988'de tren seferlerine ilişkin belgeleri bulana kadar bilinmiyordu. 

Winton, 1998'de Çek Cumhuriyeti'nin eski Cumhurbaşkanı Vaclav Havel tarafından Tomas Garrigue Masaryk Madalyası ile ödüllendirilmişti. Çek Cumhuriyeti, Winton'u birçok kez Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermişti. 

Winton, 2002'de de dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair tarafından savaş sırasında yüzlerce Yahudinin yaşamını kurtaran Alman işadamı Oscar Schindler'e benzetilerek "İngiltere'nin Schindler"i olarak betimlenmişti. 

1 Eylül 2009'da da Prag'daki tren garından "Winton Treni" adını taşıyan özel bir tren seferi düzenlenmişti. 1939'daki rotayı izleyerek Londra'ya giden trene Winton'ın kurtardığı çocuklardan bazıları da çocuklarıyla binmişti. 

Alman ordusu, 1938'de Avusturya'yı ilhak ettikten sonra 16 Mart 1939'da Çekoslovakya'ya girmişti. Çekoslovakya'nın işgali, Nazi Almanyası'nın 1945'te teslim olmasıyla son bulmuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER