ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 01:48

İhsanoğlu: "Alınacak kararlar çok önemli"


İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır'da düzenlenecek, ''İTT Liderler Zirvesi''den alınacak kararların büyük önem taşıyacağını söyledi.

İİT Genel Sekreteri, Mısır’ın başkenti Kahire'de Türk basın mensuplarına düzenlenecek zirve ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İhsanoğlu, konuşmasına ABD'nin Ankara Büyükelçiliği önünde bugün meydana gelen olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek başladı. Saldırıyı kınayan İhsanoğlu hayatını kaybeden güvenlik görevlisinin yakınlarına başsağlığı diledi.

Mısır'da yaşanan olaylar nedeniyle İİT Liderler Zirvesi'nde herhangi bir güvenlik endişesi olmadığını ifadeden İhsanoğlu, ''Bizim güvenlik endişemiz yok. Endişemiz daha farklı bir endişedir. Mısır çok önemli bir ülkedir. Arap, Ortadoğu’da, İslam dünyasında, devlet ve medeniyet tecrübesi olan bir ülkedir. Son yıllarda büyük maddi sosyal sıkıntılara, siyasi sıkıntılar da eklenmiştir. Diktatoryal, despot bir rejimin düşmesinden sonra birden bire bütün saklı enerjiler ve sıkıntılar yüzeye çıktı. Siyasi tecrübe eksikliği neticesinde bütün kadrolar çatışmaya başladı. Biz herkesi aklı selime ve sükunete, diyaloğa, özveriye, uzlaşmaya davet ediyoruz.'' ifadesini kullandı.

UZLAŞMA BELİRTİSİ DOĞDU

Ekmeleddin İhsanoğlu, Ezher Şeyhi'nin başkanlığında siyasi parti temsilcilerinin katıldığı toplantıda uzlaşma ve yakınlaşma belirtisinin doğduğunu kayd etti. İhsanoğlu, “Dünkü uzlaşmanın etkisini bugün meydanlarda gördük, bizim temennimiz, ben daha önce de söyledim, demokrasiye giden yol güllerle çiçeklerle bezenmiş bir yol değildir. 'Arap Baharı' tabiri çok yanıltıcı bir tabirdir. Olan hadise bahar falan değildir. Despotların sonbaharı, yaprakların dökümü gibi despotların dökümüdür. Bahar çok sonra gelecektir. Şimdi anayasa kabul edildi, parlamenter seçim lazım her şeyden önce, siyasi fikir ve programların kristalleşmesi lazım, bu kristalleşen fikirler etrafında partiler oluşması lazım”dedi.

Kahire'de düzenleyecek İİT 12. Olağan Zirvesi’nin konusun da değinen İhsanoğlu, ''Zirveyi 2 sene önce yapacaktık. Mısır'daki hadiseler zirvenin gecikmesine yol açtı. Zirve bir ok Arap ülkesiningeçirmekte olduğu büyük siyasi dönüşümün sancılarının hissedildiği, görüldüğü bir zaman diliminde yapılıyor. Buradan çıkacak mesajlar ve ülke liderlerinin oluşturduğu yol haritası çok önemli.” dedi.

İhsanoğlu, Kahire’deki zirvede Filistin davası ve İsrail'in Filistin'deki yasadışı yeni yerleşim yerleri kurması, Suriye ve Mali ile İslamofobia, Myanmar ve Filipinlerdeki Müslümanların durumunun da ele alınacağını dile getirdi.

İhsanoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de zirveye katılarak konuşma yapmasının beklendiğini aktardı. Ekmeleddin İhsanoğlu, zirveye 40'tan fazla devlet ve hükümet başkanlarının katılmasını beklediklerini dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER