ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 17:03

İçme suyu kaynağında ölü domuz


Çin'in finans merkezi Şanghay’da hafta sonu ölü olarak bulunan domuz sayısının 2 bin 800’e yükseldiği bildirildi.
Çin medyasında yer alan haberde, Şanghay şehrine temiz su sağlayan Huangpu Nehri’nden ölü olarak çıkarılan ve ülke gündemine yerleşen olay ile ilgili Çin Sağlık ve Tarım Bakanlığı yetkililerinin soruşturma başlattığı ve araştırmaların devam ettiği bildirildi.
Haberde, şehrin suyu kaynaklarından biri olan nehirden alınan örneklerde domuzlarda hastalığa sebep olan "porcine circovirus" adlı virüse rastlandığı, ancak bu virüsün insan sağlığı açısından olumsuz etkisinin bulunmadığı belirtildi. Öte yandan, nehirden alınan su numunelerinde, domuzlarda bulunan ve sıklıkla görülen ''ayak ve ağız'', ''domuz vebası'', ''domuz kolerası'' ve ''salgın ishal'' gibi hastalıklara rastlanmadığı kaydedildi.
Domuz leşlerinin, Zhejiang ve Jiangsu eyaletinde yer alan bir köyde virüs salgını sonucu ölen binlerce domuzun köylülerce nehre atılmasıyla Şanghay'a ulaştığı tahmin ediliyor.
Çinli mikroblog kullanıcıları, ülkede giderek daha büyük bir sorun haline gelmeye başlayan çevre kirliliği konusunda endişelerini dile getirdi. Çin mikroblog sitelerinde en çok tartışılan haberlerden biri haline gelen olay ile ilgili yapılan yorumlarda, yetkililer görevlerini hakkıyla yerine getirmedikleri konusunda eleştirilirken, özellikle köylerde hayvancılık ile uğraşan köylülere bu alanda eğitim verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER