ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 15:51

İbrahimi Moskova’da konuştu

İbrahimi Moskovada konuştu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi, Kurban Bayram’ı süresince ilan edilen ateşkese uyulmadığını söyledi.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi, Kurban Bayram’ı süresince ilan edilen ateşkese uyulmadığını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşmesinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyen İbrahimi, ateşkesin ihlal edilmesine rağmen, Suriye’de durumun normalleşmesi için çabalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Suriye’de yaşanan krizin aşırı tehlikeli ve şartların da zor olduğunu hatırlatan İbrahimi, “Uluslar arası toplum Suriye halkına yardım konusunda birleşmeli ve krizden çıkış sağlamalı. Suriye’nin gerçek bir değişime ihtiyacı var.” çağrısı yaptı.


Suriye’de krizin kötüden daha kötüye doğru gittiği uyarısı yapan Suriye Özel Temsilcisi, “Durum kötü ve daha da kötüye gidiyor. Bölgeye Birleşmiş Milletler çatısı altında barış gücü askeri gönderilmesine yönelik acil bir plan yok.” dedi.

Cuma günü ateşkes ilan edilmesine rağmen, muhalif kaynaklara göre bayram süresince en az 150 kişi yaşamını yitirdi. Suriye savaş uçakları başkent Şam’ı bombalarken, taraflar ateşkesin ihlali konusunda birbirini suçluyor.

“Suriye’de neler oluyor?” sorusunu yönelten İbrahimi, “Ben bunu sivil savaş olarak tanımlıyorum. Hükümet bunun teröre karşı mücadele olarak görüyor. Diğer taraf ise kendi haklarını korumak ve yasal olmayan hükümete karşı mücadele ettiğini savunuyor. Ben bu durumu sivil savaş olarak görüyorum. Bana bir Suriyeli kadın telefonda söyledi. Bir oğlu hükümet ordusunda, bir oğlu da Özgür Suriye Ordusu’nda. Bu sivil savaş değil de, ne olarak tanımlamalıyız? Suriye halkının uluslar arası toplumun desteğine ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

İbrahimi’nin öncülüğünde başlatılan ateşkes girişimine uyulmamasını kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı, “Bu noktada birilerine suç atmanın anlamı yok. Bizim temel görevimiz, birbiri ile çatışan tüm Suriye halkının ateşi durdurmalarını ve müzakere masasına oturmalarını sağlamak olmalı.” dedi.

Dışarıdan müdahil olan oyuncuların da tüm Suriye gruplarına, hükümete ve muhalefete aynı işareti vermeleri gerektiğini ifade eden Lavrov, “Burada birilerini diğerlerine karşı şiddeti devam ettirmeleri yönünde tahrik etmemek çok önemli. Ateşkesin sağlanması ve siyasi çözüm için masaya oturmalarını teşvik etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Birleşmiş Milletler gözlemci gruplarının bölgeye gönderilebilmesi için ateşkesin başarılı olmasının zorunlu olduğunu ifade eden Rus bakan, “Hepimiz Cenevre Mutabakatı çerçevesinde vurgu yaparsak, ilk adım olarak tüm tarafların şiddeti durdurmasını sağlamalıyız. Bundan sonra da uluslar arası gözlem gerekiyor.” şeklinde konuştu.
“Biz BM gözlemcilerini sayılarını artırarak yeniden Suriye’de göreve çağırmalıyız” ifadelerini kullanan Lavrov, Moskova’nın bu senaryonun kabul edilmesi için tüm taraflara baskı uyguladığını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER