ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 12:02

Hz.Mevlana Rusya'da anıldı

Hz.Mevlana Rusyada anıldı


Rusya’nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi anma programı yoğun ilgi gördü. St. Petersburg Rus-Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, ney dinletisi, sema gösterisi ile birlikte bir de tiyatro oyunu sahnelendi. Geceye birçok üniversiteden öğretim üyesi, bürokrat ve öğrencilerin yanı sıra farklı kuruluşların temsilcileri ve gazeteciler de katıldı.

“BATILI FELSEFECİLERİN SÖYLEDİKLERİNİ MEVLANA YILLAR ÖNCE SÖYLEDİ”

Programın açılışı konuşmasını yapan St. Petersburg Smolniy Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tatyana Babarikina, Mevlana’dan ve felsefesinden övgüyle bahsetti. Felsefeyle ilgilendiğini ve birçok felsefeciden önemli şeyler öğrendiğini ifade eden Babarikina, “ABD’li bir düşünürden bir söz duydum ve çok etkilendim. Ardından Fransız bir felsefecinin okuduğum kitabında hayatımı değiştirebilecek şeyler gördüm. Ancak Mevlana’yı okuduğumda, aslında bu etkilendiğim şeyleri Mevlana’nın yıllar önce söylediğini gördüm ve kendisine hayran kaldım.” dedi.

Program ney dinletisiyle başlarken, Türk ve Rus neyzenler, “Uyan ey gözlerim, Cuş’a gelir, Yusuf’u Kaybettim, Ötme Bülbül, Göçtü Kervan” ezgilerini seslendirilirken, neyzenlere kanun ve ud da eşlik etti.

Okulda gördüğü bir ders sayesinde Mevlana’yla tanıştığını belirten Amerikalı senarist Michael Hoose, “İyi ki Mevlana var, iyi ki şiirleri var” şeklinde duygularını ifade etti.

“İKİ İSİM” İLE GERÇEK AŞK ORTAYA KONDU

Gecede “İki İsim” adlı tiyatro gösterisi sunuldu. Rus öğrenciler tarafından gerçekleştirilen tiyatroda Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Romeo ile Juliet ve Tristan ile İsolde’den yola çıkılarak, “gerçek aşk”ın nasıl olması gerektiği izleyicilere sunulmaya çalışıldı.

Programla ilgili duygularını ifade eden Len Film rejisörü Pavel Medvedev, anma programının oldukça başarılı olduğunu ifade etti. Programın farklı kültürlerden insanları bir araya getirdiğini belirten Medvedev, ilk kez karşılaştığı Mevlana’nın üzerinde güçlü etkiler bıraktığını söyledi.

Programda ayrıca Semazen gösterisi seyircileri büyüledi. Gecenin sonunda ise davetlilere çeşitli ikramlarda bulunuldu; Mevlana’yı anlatan semazen şeklinde biblolar hediye edildi. Bunun yanı sıra, programa gelen misafirler St. Petersburg Rus-Türk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sergileri de ziyaret etme imkânı buldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER