ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 13:06

Hyundai ile eski başbakan karşı karşıya


Hyundai ailesinin ileri gelenlerinden Chung Mong-joon ile Güney Kore eski Başbakanı Kim Hwang-şik, Seul belediyesi adayı olmak için kendi partilerinde karşı karşıya geldi.

Güney Kore’de 4 Haziran’da yapılacak yerel seçimler için adaylar artık belirlenmeye başlandı. Muhalefet hali hazırdaki Belediye Başkanı Park Won-soon ile devam edeceğini açıklarken, iktidardaki Seanuri Partisi’nin Seul belediye başkan adayı hala belirlenmiş değil.

Düne kadar iktidarın aday olarak Hyundai ailesinin ileri gelenlerinden Chung Mong-joon’u aday göstereceği düşünülürken, bugün partideki dengeler değişti. ABD’den bugün gelip ayağının tozu ile aday adayı olduğunu ifade eden Eski Başbakan Kim Hwang-şik ülke gündemine oturdu.

Uzmanlar Seul belediyesine aday belirlemede, Seanuri Partisi’nin kendi içinde sert bir mücadelenin olacağını ön görüyor. Parlamentoda 7. dönem milletvekili olarak bulanan Chung’un kendi partisinde ağırlığı var. Öte yandan muhalefetin güçlü olduğu bölge olan Gwangju’da doğan eski başbakanın, başkentte muhalefete yakın oyları toplayacağı düşünülüyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER