ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 15:26

HRW: Türk hükümeti yargı bağımsızlığını tehlikeye atıyor


İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türk hükümetinin son uygulamalarla yargı bağımsızlığını tehlikeye attığını açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’e 5 yıl aradan sonra yaptığı ziyaretin hemen öncesinde yapılan açıklamada, hükümetin yargıyı kontrol altına alma girişiminde bulunması ve yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcıları görevden alması eleştirildi. Merkezi New York'ta bulunan HRW, hükümetin bu adımlarını "yolsuzluk soruşturmasında ileri sürülen iddiaları sınırlama gayreti" olarak değerlendirdi.

HRW adına açıklamayı kaleme alan Avrupa ile Orta Asya sorumlusu Emma Sinclair Webb, geçen hafta AK Parti tarafından verilen yasa teklifi ile yürütmenin yargı ve atamalar üzerindeki kontrolünü artırma çabasında olduğunu söyledi. Webb, açıklamasında ‘‘Başbakanlık ve AK Parti hükümeti tarafından geçen hafta yapılan öneri Türkiye’de hukukun üstünlüğü için bir geri adım olacak. Güçler ayrılığı ve yargının bağımsızlığı, insan hakları ile demokrasinin temel direğini zedeleyecek’’ dedi.

Hükümetin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişikliğe gitmek istediği; ancak Venedik Komisyonu gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliğinden de kaçındığı açıklandı. HRW yetkilisi, hükümetin bu girişimine İnsan Hakları Avrupa Konseyi Komiserliği ile Avrupa Birliği (AB) Genişleme Komiserliği’nin de endişeyle yaklaştığına yönelik açıklama yaptığına dikkat çekti.

Webb, HSYK’nın yapsının hükümet tarafından değiştirilme isteğinin bakan oğulları ile bir bankanın genel müdürünün isminin karıştığı yolsuzluk ve rüşvet olayından sonra ortaya atıldığını kaydetti. İlk soruşturmadan bir hafta sonra başbakanın oğlunun da isminin geçtiği ikinci yolsuzluk soruşturmasına dikkat çeken Webb, bu girişimin önce savcının görevden alınması, ardından da durdurulmasıyla neticelendiğini bildirdi. Savcılık makamının operasyon isteğinin polis güçleri tarafından uygulanmadığına işaret eden Webb, yolsuzluk soruşturmasının hükümetin ve başbakanı düşürmek için yapıldığının da ileri sürüldüğünü aktardı.

Açıklamada, Türkiye'nin ceza adalet sistemi sorunları ile dolu olduğu, adil olmayan yargılamaların uzun süredir tartışıldığı hatırlatıldı. Yargının Kürtleri politize eden yaklaşım benimsediğinin bazı çevrelerce dile getirildiğine de işaret edildi. Webb, yargının AB müzakerelerinde ve uyum sürecinde Türkiye için sorun oluşturmaya devam edeceği görüşünü savundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER