ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 13:33

Hristiyan gruplardan Suriye devrimine destek

Demokratik Asuri Teşkilatı Lideri Cebrail Kuriye, Hristiyan Süryani ve Asurileri topluluklarının Suriye devriminin yanında olduğunu bildirdi.


Demokratik Asuri Teşkilatı Lideri Cebrail Kuriye, Hristiyan Süryani ve Asurileri topluluklarının Suriye devriminin yanında olduğunu bildirdi.

''Suriye'de Geçiş Dönemini Yönetmek; Fırsatlar ve Gelecek Vizyonu'' isimli toplantı için beraberindeki heyetle İstanbul'a gelen Kuriye, ''Hristiyan Süryani ve Asurilerin büyük çoğunluğu, Suriye devriminin yanında. Şimdiye kadarki bütün gösterilere katılmışlardır. Asurilerden silahlı muhaliflere katılanlar da oldu'' dedi.

Muhalif gruplarla Suriye'nin geleceğini görüşmek için Suriye'den İstanbul'a geldiklerini söyleyen Cebrail Kuriye, tüm taraflarla yeni Suriye'yi inşa edebileceklerini ifade etti.

Hristiyan Süryani ve Asurilerin Halep, Şam, Humus ve Deyr-i Zor'da azınlık durumunda yaşadıklarını belirten Kuriye, isyanların başlamasıyla göç etmek zorunda bırakılan Süryani ve Asurilerin en büyük rüyasının ''demokratik Suriye'nin oluşması'' olduğunu söyledi.

Asurilerin, Suriye'nin en eski halkı olduğunu, Suriye isminin ''Asuriya'' kökeninden geldiğine dikkati çeken Kuriye, Asuri ve Süryani halkının göç etmek istemediklerini, ülkede yaşama hakkına sahip olduklarını ifade etti.
    
    ''Birlik içinde yaşamayı umuyoruz''
    
 Asurilerin Suriye'de bulunan diğer gruplarla asırlık ilişkileri bulunduğunu söyleyen Kuriye, yeniden tüm muhalif gruplarla yeni Suriye'yi inşa edebileceklerini ifade etti. Kuriye, Demokratik Asuri Teşkilatı olarak Suriye'nin bütün oluşumlarıyla bağlantıları olduğunu, Suriye'de birlik içerisinde yaşamayı umduklarını belirtti.
Kuriye, sözlerini şöyle sürdürdü:

 ''Suriye'de Hristiyanların en büyük korkusu, Irak'ta yaşanılanların tekrarlanmasıdır. Irak'ta Hristiyanlar göçe zorlanmıştır. Suriye'de de devrim sırasında veya sonrasında göçe zorlanmaları büyük bir facia olacaktır. Biz Askeri müdahaleyi kabul etmiyoruz. Suriye halkı farklı yollarla desteklenmelidir. Askeri müdahale, Suriye halkının değil diğer devletlerin çıkarlarına olacaktır.''

Uluslararası camia Suriye halkını kaderine terk etti. Ülkede radikal bazı grupların olduğundan söz edenler, Suriye halkını Esed'in bombalarıyla baş başa bırakanlardır.''

''BM'nin ve Suriye Dostları'nın devrime bir katkısının bulunmadığını'' ifade eden Kuriye, büyük dünya devletlerinin ise Suriye'nin coğrafi konumu nedeniyle dengeleri gözettiklerini söyledi.

Kuriye, Süryani ve Asurileriler olarak, desteklerinden dolayı Türkiye halkına ve Türkiye Hükümeti'ne teşekkür etti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER