ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 22:48

Hollande'den tepki çeken sözlere açıklama


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Cezayir'in güvenliğiyle ilgili sarf ettiği sözlerin tepkiyle karşılanması sonucu yayınladığı açıklamada duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanı açıklamalarının bu şekilde yorumlanmasından büyük üzüntü duymaktadır ve bunu Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika'ya iletecektir" denildi.
Açıklamada, "Cumhurbaşkanının Cezayir'e ve halkına beslediği dostane duyguları herkes bilmektedir. Bu dostluk ilişkisi 2012 yılında Cezayir'e düzenlediği ziyaret ve yaptığı konuşmalarda en güzel şekilde kendini göstermiştir" ifadesine yer verildi.
Hollande, Fransa'daki Yahudi Kurumları Temsil Heyeti'nin 70. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda verdiği resepsiyonda, Cezayir 'i ziyaret eden İçişleri Bakanı Mauel Valls'e atfen, "Bakan, Cezayir'den sağ salim döndü. Bu bile büyük bir şey" ifadesini kullanmıştı.
Cezayir Dışişleri Bakanlığı ise Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yayınlanan açıklamayı memnuniyetle karşıladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ammar Blaney yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra'nın, Hollande'ın açıklamalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Blaney, "Lamamra özellikle de Hollande'ın Cezayir'e ve halkına dostane duygular beslediğinden bahsetmesine çok sevindi" dedi.
Hollande'ın açıklamalarına daha önce tepki gösteren Lamamra, "Şaka, sınırını aştığı takdirde beklenmedik sonuçlar doğurabilir" diye konuştu.
Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, hafta başında Valls'ın da aralarında bulunduğu bir heyetle Cezayir'i ziyaret etmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER