ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Eylül 2013 Çarşamba 07:19

Hollande, Türkiye’ye AB müzakereleri için destek sözü verdi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM Genel Kurulu 68. dönem çalışmaları için geldiği New York’ta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi. Görüşmede ağırlıklı olarak Türkiye'nin AB üyelik süreci ve Suriye'deki gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün, BM Genel Kurul çalışmaları için geldiği New York’ta yapacağı iki en önemli görüşmeden biri diye nitelediği Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile buluşmasının sıcak bir ortamda geçtiği öğrenildi. Gül ile Hollande arasında yapılan görüşmede Fransa Cumhurbaşkanı’nın yakında Türkiye’yi ziyaret edeceği de açıklandı. Hollande’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerinde fasılların aşamalı olarak açılmasına destek sözü verdiği de öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Gül ise görüşmede, Hollande’ın ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağına olan inancını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, AB üyeliğinin Türkiye'nin stratejik hedefi olduğuna dikkat çekerek, katılım müzakerelerinde yeni fasılların açılmasına ülke olarak büyük önem verdiklerini vurguladı.

İki Cumhurbaşkanı’nın görüşmesinde ağırlıklı bir diğer konu da Suriye’de devam eden iç savaş oldu. Her iki taraf, kimyasal silahların imha edilmesini öngören anlaşmanın mutlaka yaptırım gücü olan bir BM Güvenlik Konseyi kararına dönüşmesi gerektiğini vurguladı. Taraflar ayrıca, Suriye'deki krize çözüm bulunması amacıyla mevcut iş birliğinin sürdürülmesine ilişkin tutumlarını da teyit etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER