ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2012 Pazartesi 18:44

Hollande İsrail’i eleştirdi


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İsrail’in işgal ettiği topraklarda inşaatları sürdürmesinin barış sürecine zarar verdiğini söyledi. Hollande, şu aşamada İsrail’e yaptırım uygulanmasının ise gündemde olmadığını ifade etti.

İsrail’in Paris büyükelçisinin dışişleri bakanlığına çağırılmasının ardından konuşan François Hollande, İsrail’in Barış Şeria’da 3 bin yeni konut inşaatına onay vermesinin kendisini büyük endişeye sevk ettiğini söyledi.

Lyon’da İtalya Başbakanı Mario Monti ile ortak basın toplantısı düzenleyen Holande, İsrail’i bu plandan vazgeçemeye çağırdı.

Bir soru üzerine, İsrail’e yaptırım uygulamayı düşünmediklerini ifade eden Hollande, "Yaptırım safhasına geçmek istemiyoruz. Daha çok ikna etmeye odaklanmış durumdayız." dedi.

Fransa ve İngiltere’nin yasadışı yerleşim bölgeleri inşaatına devam eden İsrail’deki büyükelçilerini geri çağırabileceği öne sürülmüştü. Fakat iki ülke de olayın henzü bu safhaya gelmediği mesajını verdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise İngiltere ve Fransa’dan gelen tepkilere rağmen inşaat planlarından vazgeçmelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER