ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2014 Perşembe 12:32

Hollande: Esed terörizmle mücadelede bir ortak olamaz

Hollande: Esed terörizmle mücadelede bir ortak olamaz

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, IŞİD'e karşı kurulacak koalisyonda Suriye'nin ter alamayacağını söyledi.


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in terörizmle ortak mücadeleye dahil olamayacağını söyledi. Elysee Sarayı'nda düzenlenen büyükelçiler konferansında konuşan Hollande, Fransa'nın dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hollande, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı yürütülen ortak mücadele için "Geniş bir ittifak gerekli ancak şunu netleştirmemiz gerekiyor: Beşşar Esed terörizmle mücadelede bir ortak olamaz. Esed cihat yanlılarının doğrudan müttefikidir" dedi.

Libya'daki çatışmalara da değinen Hollande, Birleşmiş Milletler (BM), Libya'daki yetkililere bölgede yayılan terörizme karşı destek verme çağrısında bulundu. Hollande, "Ciddi anlamda politika yürütmediğimiz takdirde terör bütün bölgede yayılacak" diye konuştu.

Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin görüşlerini de aktaran Hollande, Ukrayna'nın doğusundaki Rus askerlerinin muhtemel varlığının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak Rusya'dan Ukrayna'nın egemenliğine saygı duymasını ve ayrılıkçılara verdiği desteği sonlandırmasını istedi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER