ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 18:00

Hollanda'ya gelen ilk Türk Necati Genç son yolculuğuna uğurlandı


Hollanda’ya 1958 yılında ilk Türk Necati Genç (82), Rotterdam HDV Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından dualar ile son yolculuğuna uğurlandı.

Necati Genç, 56 yıl kaldığı Hollanda'da vasiyeti üzerine Rotterdam Crooswijk mezarlığına Kuran-ı Kerim ve dualar okunarak defnedildi.

Hollanda resmi kayıtlarına göre, Hollanda'ya gelen ilk Türk olan Necati Genç'i son yolculuğuna Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral ve Türk kökenli siyasetçiler uğurladı.

Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konuşan Necati Genç'in oğlu İrfan Genç, babasının Hollanda'yla Türkiye arasında işçi göçü anlaşmasının imzalandığı 1964 yılından tam 6 yıl önce Hollanda'ya geldiğini söyledi. İrfan Genç, "Hollanda'ya ilk gelişi gemi ile oldu. Gemi bir kaza geçirmişti. Tamiri Hollanda'da olduğu için mecburen burada kalmış. Burada kalmasına vesile olan, Hollandalı annem ile tanışması ve evlenmesi. Hollanda'da o tarihlerde hiç Türk yokmuş. Babam 1964 yılında Türk işçileri havalimanı ve tren garlarında karşılamış. Bunun yanında Hollandacayı kısa sürede öğrendiği için Hollandalı bakanlık yetkilileri ile temas kurarak çok sayıda vatandaşımızın Hollanda'ya gelmesine vesile oldu." dedi.

Cenaze töreni Hollanda basını tarafından da takip edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER