ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 11:59

Hollandalı Türkler mültecileri unutmadı

Hollandalı Türkler mültecileri unutmadı

Hollandalı Türkler, başkent Amsterdam’da parklarda kalan Müslüman Somalilileri ve Afrika'nın değişik ülkelerinden gelen sığınmacılar bayramda da ihmal etmedi.


Hollandalı Türkler, başkent Amsterdam’da parklarda kalan Müslüman Somalilileri ve Afrika'nın değişik ülkelerinden gelen sığınmacılar bayramda da ihmal etmedi. Somali, Sudan, Gana, Gine ve Eritre'den gelen sığınmacı 60 aile, 6 haftadır parklarda kalıyor.

Daha önce kaldıkları çadırlardan polisin uzaklaştırması ile Amsterdam Osdorp'taki parkta kalmaya başladıklarını söyleyen Somalili Yoines Omar, "Kurban Bayramı'nda Hollandalı Türkler bizleri unutmadılar. Zaten omların yardımları ile ayakta kalıyoruz. Özellikle Amsterdam Nizam-ı Alem Süleymaniye Camii Yönetimi ciddi destek verdi." şeklinde konuştu.

Cami Başkanı Hikmet Tikici isemültecilerin durumları netleşinceye kadar bu insani görevi yerine getireceklerini söyledi. Tikici, “Bizler sıcak evlerimizde yemeklerimizi yer iken bu insanların aç susuz kalmalarına razı olmazdık.” dedi.

Bu arada Hollanda AT5 televizyonu bu insanlara yönelik yardım çağrılarını yenilemeyi sürdürüyor. Amsterdam Belediyesi sorumluluğun parlamentoya ait olduğunu söyleyerek çözüme yanaşmazken, Afrika'dan gelen mültecilerin umudu yeni kurulacak hükümete kaldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER