ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ekim 2014 Cuma 08:41

Hollanda'da tarihi bir oylama

Hollandada tarihi bir oylama

Hollanda'da, Irak'a asker gönderme kararı, meclisin büyük çoğunluğunun onayı ile kabul edildi.


Hollanda'da, radikal selefi IŞİD örgütüne karşı ABD önderliğindeki koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla Irak'a asker gönderme kararı, meclisin büyük çoğunluğunun onayı ile kabul edildi.

Meclis görüşmeleri öncesi siyasi partilerin dışişleri temsilcilerinden oluşan komisyon ve hükümetin bakanlar kurulu üyeleri bir araya gelerek partilerinin görüşlerini açıkladı. Daha sonra Hollanda Temsilciler Meclisi'nde oylamaya geçildi. Başbakan Mark Rutte'nin de hazır olduğu oylamada 150 kişilik Hollanda Temsilciler Meclisi milletvekillerinden sadece Sosyalist Parti (SP) ve Hayvanlar Partisi'nden (Partij voor Dieren) 17 milletvekili ret oyu kullandı. Karar 133 oyla kabul edildi.

"TARİHİ BİR OYLAMA"

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, oylamayı tarihi bir olay olarak değerlendirdi. Timmermans, bu onayın sadece Irak için olduğunu, Suriye'ye müdahale için durumun farklı olduğunu ifade etti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte de bu misyonun sadece Irak için olduğunu tekrarladı. Başbakan Rutte, Suriye'deki insan hakları ihlalleri için uluslararası müdahalenin şart olduğunu vurguladı. Rutte, "Suriye'ye müdahale için gerçekten gerekli karar BM kararı ile ancak olabilir. Fakat Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Rusya ve Çin'in tutumu bu müdahaleyi engellemektedir" dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER