ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 12:22

Hollanda'da da seçim heyecanı başladı

Hollandada da seçim heyecanı başladı

Hollanda'da halk, yerel seçimler için oy kullanmaya başladı.


Hollanda'da halk, yerel seçimler için oy kullanmaya başladı. Bir kaç yer hariç ülke genelinde yerel saatle 07.30'da başlayan ve 8 bin 685 sandıkta sorunsuz devam ettiği belirtilen oy verme işlemi akşam 21.00'de bitecek.

Yaklaşık 13 milyonluk seçmenin tercihi, 400'e yakın belediyede yerel yönetimlerin yeni üyelerini belirleyecek. Resmi olmayan sonuçların gece yarısına doğru belirleneceği seçimde kesin sonuçlar ise cuma günü açıklanacak.

Hollanda'da 5 yıl yasal olarak ikamet eden herkesin oy hakkına sahip olduğu seçimde, vatandaşlar ikamet ettikleri belediyelerdeki herhangi bir sandıkta oylarını kullanabiliyor. Siyasal katılımı artırmak için vekaletle oy kullanmak da mümkün. Buna göre bir kişi, imzalı seçmen kartlarını aldığı iki kişi adına oy kullanabiliyor.

Son ana kadar seçmenleri sandık başına gitmeye çağıran Başbakan Mark Rutte ve aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, Lahey'de oylarını kullanırken, iktidar ortağı İşçi Partisi lideri Diederik Samsom ise ikamet ettiği Leiden'de sandık başına gitti.

Oylarını Rotterdam'da kullanan Türk kökenli adaylardan Seyit Yeyden, Zeki Baran ve Necat Kaya ise aşırı sağın yükselişe geçtiği bu dönemde oy kullanmanın önemine işaret etti. Türk kökenli siyasetçiler aşırı sağı önlemenin yolunun siyasal katılımdan geçtiğini dile getirdi.

Siyasi partilerin büyük önem verdikleri seçimde yapılan son anketlere göre iktidar ortakları Liberal Parti'yle (VVD) İşçi Partisi'nin (PvdA) oy kaybına uğrayacağı öngörüsünde bulunuluyor. Seçime sadece iki şehirde katılan aşırı sağcı Özgürlükler Partisi'nin (PVV) ise oylarını artırması bekleniyor.

Hollanda'nın en büyük göçmen kitlesini oluşturan ve yaklaşık 290 binlik oy hakkına sahip Türk toplumundan da farklı belediyelerde yüzlerce aday seçilebilmek için yarışıyor. Aralarında Rotterdam ve Eindhoven'ın bulunduğu bazı belediyelerde liste başlarına yerleştirilen Türk adayların önemli bir kısmının tercihli oylarla seçilmeleri bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER