ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 11:44

Hollanda'da coşkulu kutlama

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 89. yıl dönümü, dünyanın farklı kesimlerinde kutlandı.


Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 89. yıl dönümü, Lahey Büyükelçiliği tarafından verilen resepsiyonla kutlandı. Kutlamalar her yıl olduğu gibi Büyükelçi Uğur Doğan'ın himayesinde gerçekleşti.

Resepsiyona, Hollanda Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinin yanı sıra, Lahey'deki yabancı devlet büyükelçileri, askeri ataşeler, siyaset ve iş dünyasının önemli isimleri katıldı. Büyükelçi Doğan ve eşi Manolya Doğan davetlileri tek tek kapıda karşıladı.

Büyükelçi Doğan resepsiyonda yaptığı açıklamada, "Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89’inci yıldönümünü Lahey'de büyük bir coşku ile kutluyoruz. Hollanda'dan Kraliyet ailesin, dışişleri bakanlığından, meclisten, senatodan ve Lahey'deki büyükelçilerden geniş ve çok üst düzey bir katılım oldu. Aynı zamanda Hollanda'daki Türk kökenli vatandaşlarımızda burada bulundular. 89. yılda önümünü cumhuriyetimize layık bir şekilde kutlamanın kıvancını ve gururunu yaşıyoruz." dedi.

Hollanda ile ilişkilerin 400. yılının da kutladıklarını hatırlatan Doğan, "Bu kutlamalar çerçevesinde Hollanda ile Türkiye arasındaki gelişmeler ile iyi bir ivme kazandı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte önümüzde ki hafta Türkiye'yi ziyaret edecek. Bu da çok güzel bir gelişmedir.” şeklinde konuştu.

Resepsiyona katılan İşçi Partisi (PvdA) Milletvekili Tunahan Kuzu ise "Cumhuriyetin 89.yıl dönümü ile Hollanda'da ki koalisyonun kurulması ile iki bayramı birden yaşadık. Burada olmaktan son derece onurluyum." diye konuştu.

Lahey Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen ve yaklaşık 4 saat süren resepsiyona katılan konuklara Türk yemekleri ve tatlıları ikram edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER