ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 12:06

Hollanda Savunma Bakanı: Mali'de BM'nin gözü ve kulağı olacağız

Hollanda Savunma Bakanı: Malide BMnin gözü ve kulağı olacağız


Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, Mali'ye gönderilecek Hollandalı askerlerin Birleşmiş Milletlerin (BM) 'gözü ve kulağı' olacağını söyledi. Hollanda Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında açıklama yapan, Savunma Bakanı Plasschaert, Mali'ye gönderilecek 380 Hollandalı askerin daha çok istihbarat ve bilgi edinme görevde bulunacağını açıkladı. Plasschaert Hollandalı askerlerin bilgi ve istihbarat edinmelerine destek ve koruma amaçlı olarak 4 Apache saldırı helikopterinin de Mali'ye gönderileceğini ifade etti.
Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert ," Mali'de ki BM misyonunun başarısı için istihbarat toplamak çok önemli. Bunun için sivil uzmanlar da bu misyonda yer alacak. İlk askerler Aralık ayında Hollanda'dan hareket edecekler. Askerlerimiz bir yıl boyunca Mali'de bulunacaklar." dedi.
Plasschaert, Mali'ye gönderilecek askerlerin Hollanda'ya maliyetinin 65 milyon Euro’ya mal olacağını açıkladı. Bakan Plasschaert, Hollanda askerlerinin gerek BM ve gerekse NATO bünyesinde dünyanın değişik ülkelerinde görev yaptığına dikkat çekti. Plasschaert, " Türkiye'de Patriot Füze bataryaları, Afganistan'da F-16 savaş uçakları ve Aden Körfezi’nde savaş gemimiz BM ve NATO'ya katkı yapmak için buralarda bulunuyor." açıklamasında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER