ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 07:24

Hollanda, Rusya’dan özür diledi

Hollanda, Rusyadan özür diledi


Hollanda, Rus diplomat Dmitri Borodin’in gözaltına alınması nedeni ile Moskova’dan özür diledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’nın özür dilediğini doğruladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, diplomatik ilişkileri ve dokunulmazlıkları düzenleyen Viyana Konvansiyonu’nu ihlal ettikleri gerekçesi ile resmi özrünü iletti.” dedi.

Lukaşeviç, Hollanda Dışişleri Bakanı’nın Borodin’in gözaltına alınması olayında sorumlu olanlarla ilgili gerekli işlemlerin yapılacağını ve süreçle ilgili de Moskova’yı bilgilendireceklerine söz verdiğini aktardı.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus diplomatın tam bir dokunulmazlığa sahip olduğu ve gözaltında tutulmasının Viyana Konvansiyonu’nu ihlal ettiği sonucuna vardığı belirtildi. Açıklamada Rusya’dan özür dilendiği ifade edildi.

Hollanda’nın Lahey kentinde 5 Ekim’de meydana gelen olayda, kamuflajlı, üniformalı ve silahlı görevliler Borodin’in evine girmiş, kendisine zor kullanmış ve sonrasında da gözaltına alarak polis merkezine götürmüştü. Çocuklara kötü davrandığı iddia edilen Rus diplomat sabaha kadar merkezde tutulmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hollanda’dan özür ve açıklama beklediklerini, uygunsuz davranışta bulunan polislere karşı nasıl bir disiplin tedbiri alınacağını bilmek istediklerini ifade etmişti.

Rus NTV televizyonuna konuşan Borodin, Hollanda yönetiminin özür dilemesinin kendisi açısından yeterli olduğunu söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER