ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 22:10

Hollanda ile Türkiye arası etkinlikleri


400. Yıl Platformu organizesi ile Hollanda ile Türkiye arasındaki ekonomik ve diplomatik ilişkilerin 400. yıl kutlamalarının Güney Hollanda kapanış töreni Rotterdam Sparta Stadyumu Konferans Merkezi’nde gerçekleştirildi.

400. Yıl Platformu Koordinatörü Tacettin Şahin, düzenledikleri kapanış resepsiyonunun bir son olmadığını yıllar boyu devam edecek olan olumlu çalışmaların bir devamı niteliğinde olduğunu söyledi. Şahin, "NTFF, ROSARIUM, CAMELLIA, HOGIAF, AGIAD, WATERVAL, SANITAS RUMI ve diğer derneklerin ortak çalışması ile Güney Hollanda Bölgesinde kapanış resepsiyonuna geniş bir katılımın olması bizleri memnun etti. Bizim amacımız iki toplumu kaynaştırmak ve ön yargıları bertaraf etmekti. Gerçekleştirdiğimiz, kahvaltı programları, Türk kahvesi akşamları, komşu ziyaretleri ve bunun yanında Türkiye gezisi etkinliklerimize katılım bir hayli fazla oldu.” dedi.

400. Yıl Platformu ve ROGİAD organizesi ile yapılan kapanış resepsiyonuna katılan siyasiler, akademisyenler, politikacılar ve sanatçılar verdikleri mesajlarda etkinliklerin iki toplumu birbirine yaklaştırdığını belirtip, böylesi güzel bir etkinlikten dolayı son derece memnun oldukları ifade ettiler.

Programa katılanlar duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdi:

Rotterdam MKB (Orta ve Küçük İşletmeler) Başkanı Henk van der Beek; "Rotterdam ve çevresinde bir birinden farklı etkinlikleri ile 400. Yıl Platformunun 2012 yılında çok iyi faaliyetler yaptı. Faaliyetleri başarılı buldum ve iki ülke ekonomisine de olumlu katkı sağlayan bu faaliyetlerin 2012 yılı ile kalmasını ve önümüzde ki yıllarda da devam etmesi gerekir."

Liberal Parti (VVD) Milletvekili Roald van der Linde: “Hollanda ile Türkiye arasında 1612 yılında başlayan ve günümüze kadar süren 400. yıl kutlamaları ile ilişkileri daha da geliştirdi. Bu durum ekonomiye de daha iyi yansıdı. Karşılıklı ticareti daha da arttırdığı kanaatindeyim. Bu açıdan Rotterdam Sparta Stadyumu Konferans Merkezi’nde çok sayıda kişinin burada yer alması bunun bir ispatı. Bu açıdan bu tür etkinlikler son derece önemli. Ben bunu mecliste anlatacağım.”

Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral: “400. Yıl Platformu, ROGİAD ve onlara destek veren tüm kuruluşlar ve sponsorlara böyle güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptıkları için teşekkürlerimi iletiyorum. 400.Yıl Platformu, Hollanda'da yaşayan Hollanda'yı vatan edinmiş Türk toplumu ile Hollandalı dostları ve komşuları arasında kahve yolu ile bir vesile oluşturmak için, onlar ile bu dostluğu ve bu arkadaşlığı ve birlikteliği güçlendirmek için bir vesile olsun diye bu organizasyona giriştiler. Ben geriye baktığımda bir yıllık faaliyetler ile iki ülke 400. yıl kutlamalarında gerçekten bu amaca ulaşıldığını çok büyük bir memnuniyetle görüyorum. Bu organizasyonda yer alan tüm kuruluşlara bu işin içinde yer alan gönüllü dostlara ve tüm arkadaşlara gönülden teşekkür etmek istiyorum.”

İşçi Partisi (PvdA) Milletvekili Tunahan Kuzu: “Burada İşçi Partisi Milletvekili olmaktan onur ve gurur duydum. Çünkü Hollanda ile Türkiye dostluğu bu akşam gerçekten amacına ulaştı. Bu açıdan 400. Yıl Platformu’na bu güzel organizasyona destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi iletiyorum. Bu birlikteliği uzun vadeli yapacaklarından eminim. Bu başarılı çalışmaları yakından desteklediğimi ifade etmek istiyorum.”

Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Arif Yakışır: “400. Yıl Platformu ve ROGİAD yapmış olduğu bu başarılı organizeleri ile güzelliklerini ortaya koydular. İnanın gururlandık. Göçün 50. yılına yaklaştığımız şu yıllarda bu denli güzel ve dostlukların arttığı bir programı görmedim. Her şey mükemmeldi. Çocukların söyledikleri türkülerimiz, ney dinletisi ve ebru gösterisi çok güzeldi. Bu açıdan emeği geçenlerden Allah razı olsun. Kalbimiz onlar ile çarpıyor. Desteklerimiz onlar için. Her zaman onların arkalarında olduklarımızı belirtmek isteriz.”

Başsavcı Mariette Bode: “Bu tür ticari anlamlı etkinlikler vesilesi ile buluşmalar çok önemli. Aslında mesele şahsi ilişkide bitmektedir. Birisine güvendikten sonra ömür boyu arkadaş olabilirsiniz. ROGİAD ve 400. Yıl Platformu’nu bu başarılı etkinliğinden dolayı tebrik ediyoruz.”

ROGİAD Başkanı İsmail Meral: “Hollanda ile Türkiye arasında bir yıl boyunca 400. yıl kutlamaları son derece verimli geçti. İki ülke de girişimci ruha sahipler. Bu 400. yıl kutlamaları ile ilişkiler karşılıklı ticareti daha da arttırdığı kanaatindeyim.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER