ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 18:58

Hizbullah'ın eski sekreteri: Hizbullah kadar kimse İsrail'e yardım edemez


Hizbullah'ın eski genel sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli, katıldığı bir televizyon programında Hizbullah'ı sert sözlerle eleştirdi. Hizbullah’ın Müslümanlardan yana tavır almadığını dile getiren Şeyh Subhi Tufeyli “Hizbullah’ın İsrail’e hizmet ettiği kadar kimse hizmet edemez” dedi..

Hizbullah'ın Suriye'de savaşmasına karşı çıkan Tufeyli “Hizbullah Suriye’de Şiileri korumak için mi savaşıyor?” sorusunu yönelten televizyon sunucucusuna "Suriye’de Şiilerin hiç bir zaman korunmaya ihtiyaçları yoktu (Tehlike içinde değillerdi), Onları biz (Hizbullah) bataklığın içine soktuk! Bugün Şiiler bizim hatalarımız yüzünden tehlike altında, biz sebep olduk, Suriye’de Şiilerin başına gelebilecek en ufak zararın sorumlusu biziz. Onların başını derde sokan biziz, acı çekmelerine biz sebep olduk, Suriye Şiileri bizlerin ne yardımına nede desteğine ihtiyaçları var." karşılığını verdi.

Lübnan'da Hz Ali'nin türbesini korumak amacıyla Şiilerin götürülmesini aldatma olarak değerlendiren Tufeyli , “Seyyide Zeynep Türbesi için de aynı. Taşların hiç kimse tarafından korunmasına ihtiyaçları yok. Biz Seyyide Zeyneb'i seviyoruz da Sünniler nefret mi ediyor, zan ediyorsunuz. Seyyide Zeynep bütün Müslümanlar için saygı değerdir. Yalan ve istediklerini gizlemek için Seyyide Zeynep türbesini koruma veya Suriye’de ki Lübnanlı Şiileri korumak sadece propaganda için bahane, basit insanları aldatmak için bir taktiktir bu bahaneler, esasen öyle değil, esas mesele Suriye rejimini korumak. Söz konusu olan rejimi korumak, halkını öldüren, suçlu ve zalim olan rejimi korumak için savaşıyorlar. Nasıl olur da rejim kendi halkını her türlü silah ve füzelerle bombalar” ifadelerini

Suriye'de Hizbulla'ın savaşmasının zalim bir diktatörü savunmasından ibaret olduğunu ifade eden Tufeyli,"Orada halkını öldüren zalim bir diktatör var. Halkı ondan kurtulmak istiyor. Hizbullah zalim diktatör için savaşıyor. Nasıl olur da bir kişi kendi halkını en ağır silahlara bombalar. Suriye hiç bir zaman İsrail'e tek bir füze bile atmadı. Bunda kârlı çıkan kim elbet İsrail. Bugün bizim Suriye'ye girmemiz İsrail'in çıkarınadır.
Böyle bir savaşta hiç bir tarafın kazanmasına müsaade edilmeyecek. Her iki tarafın kaybetmesi sağlanacak. Bu şekilde ümmetin yok olması sağlanacak. İsrail, ABD ve Batının çıkarı aynı. Lübnan'dan tüm bölgeye yayılacak mezhepler çatışma hepsinin çıkarınadır. Ey İranlı yöneticiler İsrail ve bu ümmetin düşmanlarına budan daha büyük bir hizmet olur mu? "diye konuştu.

Suriye'de savaşan Hizbullah askerlerinin şehit olmadıklarını kaydeden Tufeyli, çocukları öldüren şehit olmaz, cehennemliktir. "dedi

"Basında İsrail'e atıp tutuyoruz" diyen Tufeyli, İsrail'e karşı savaşmak için eğitilen gençlerin İsrail'e hizmet için öldüklerini söyledi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER