ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Mayıs 2014 Cuma 01:40

'Hitler' benzetmesine Rusya’dan tepki

Hitler benzetmesine Rusyadan tepki

İngiltere Prensi Charles’in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i 'Hitler’e benzetmesi Moskova’nın sert tepkisine neden oldu.


Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Charles’in, Putin hakkında kullandığı sözler için İngiltere’den resmi açıklama istedi.

Kanada’nın Halifax kenti ziyaretinde Prens Charles’in, soykırımı yaşayan bir kadınla konuşmasında Rusya liderinin Ukrayna politikasını Adolf Hitler’in eylemleriyle karşılaştırdığı iddia edildi.

Charles’in söylediği iddia edilen açıklamalarla ilgili dikkatli çalışma yaptıklarını kaydeden Lukaşeviç, “Gerçekten bu ifadeler kullanılmışsa, bu İngiltere hanedanlığının geleceği açısından olumlu değil.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama beklediklerini ifade eden Lukaşeviç, “Bu endişe verici bir durum değil, ancak rezalet.” şeklinde tepkisini dile getirdi.

İngiltere İşçi Partisi’nin, Prens Charles’in açıklamalarına tepkisini hatırlatan Rus sözcü, “İşçi Partisi’nden bir siyasetçinin dediği gibi, Kraliyet ailesi mensuplarının kamuoyunda görülmemeleri ve duyulmamaları iyi olur.” dedi.

Rusya'nın Londra'daki Büyükelçi Yardımcısı Alexander Kramarenko da, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na giderek yetkililerden bilgi istedi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER