ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 07:10

Hırvatistan'daki AP seçimleri bitti


Hırvatistan'ı, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) temsil edecek 12 milletvekilinin seçilmesi için yapılan seçimlerin ilk resmi olmayan sonuçları açıklandı.
     Devlet Seçim Komisyonu tarafından açıklanan ilk resmi olmayan sonuçlara göre, Hırvatistan Demokratik Birliği (HDZ), Hırvatistan Haklar Partisi (HSP) ve Emekliler Birlikte Bloku (BUZ) koalisyonundan 6, Sosyal Demokrat Parti (SDP), Hırvatistan Halk Partisi (HNS) ve Hırvatistan Emekliler Partisi (HSU) koalisyonundan 5, İşçi Partisi 'nden 1 milletvekili AP'ye girmeye hak kazandı.
    
     -Seçmenin yaklaşık yüzde 21'i oy kullandı-
    
     Toplam toplam 28 listenin yarıştığı seçimde, 3 milyon 740 bin 951 seçmenin yaklaşık yüzde 21'i oy kullandı.
     AP'ye ilk kez girecek Hırvat milletvekilleri, 1 yıl görev yapacak. AP milletvekilliği için 5 yıl arayla yapılan seçimler, 2014 yılında yenileneceğinden, Hırvatistan'da, AP için tekrar milletvekilliği seçimi düzenlenecek.
     Hırvatistan, 2005 yılında Türkiye ile birlikte başladığı AB yolculuğunda, müzakereleri tamamlayarak, 1 Temmuz'dan itibaren AB üyesi olacak.
     Hırvatistan, AB müktesebatına uyum yükümlülükleri kapsamında, 1 Nisan'dan geçerli olmak üzere, Türkiye ve Rusya vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER