ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 11:48

Hırvatistan'daki AP seçimleri


Hırvatistan vatandaşları, 1 Temmuz'dan itibaren Avrupa Birliği (AB) üyesi olacak ülkelerini, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) temsil edecek milletvekillerini seçmek için sandık başına gitti.
     Hırvatlar, kurulan toplam 6 bin 614 sandıkta, ülkelerini ilk defa AP'de temsil edecek 12 milletvekilini belirlemek için oy kullanmaya başladı.
     AP milletvekilliği seçimlerinde, 3 milyon 740 bin 951 seçmen oy kullanacak. Seçimlerde toplam 28 seçim listesi yarışacak.
     Hırvatistan vatandaşları, saat 19.00'a kadar oy kullanabilecek.
     Bosna-Hersek'te yaşayan Hırvatistan vatandaşları, ülkelerinin Saraybosna Büyükelçiliği ile Mostar, Tuzla ve Banya Luka başkonsolosluklarında kurulan sandıklarda bugün de oy kullanabilecek.
    
     -1 yıl sonra tekrar sandık başına gidecekler-
    
     AP'ye ilk kez girecek Hırvat milletvekilleri, 1 yıl görev yapacak. AP milletvekilliği için 5 yıl arayla yapılan seçimler, 2014 yılında yenileneceğinden, Hırvatistan'da, AP için tekrar milletvekilliği seçimi düzenlenecek.
     Hırvatistan, 2005 yılında Türkiye ile birlikte başladığı AB yolculuğunda, müzakereleri tamamlayarak, 1 Temmuz'dan itibaren AB üyesi olacak.
     Hırvatistan, AB müktesebatına uyum yükümlülükleri kapsamında, 1 Nisan'dan geçerli olmak üzere, Türkiye ve Rusya vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER