ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 23:57

Hırvatistan ile Slovenya arasında sorun


Slovenyalı yetkililerin, ''Hırvatistan'ın AB'ye katılım antlaşmasını onaylamayacakları'' yönündeki açıklamalarının ardından iki ülkenin Dışişleri Bakanları bir araya geldi.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Vesna Pusiç ile Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Eryavets, iki ülke arasında başlatılan görüşmeler çerçevesinde, bugün Slovenya'nın başkenti Lyublyana yakınlarındaki tarihi Otoçec kalesinde yaklaşık 5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Slovenya Dışişleri Bakanı Eryavets, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, ülkesi ile Hırvatistan arasında en büyük sorun olan ''Slovenya'nın Lyublyanska Bankası'nın Hırvatistan'daki müşterilere yönelik olan ve eski Yugoslavya döneminden kalan eski borçların ödenmesi ve bu bağlamda Hırvatistan'ın Slovenya'ya yönelik açtığı tazminat davalarının sonuçlandırılması'' konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.

Hırvatistan'ın AB'ye üye olmasının, Slovenya'nın da çıkarlarına uygun olduğunu vurgulayan Eryavets, ''Bu yüzden bugün varılan mutabakat kapsamında hem Lyubyanska Banka konusu hem de Hırvatistan'ın AB'ye katılım antlaşması Slovenya Parlamentosunca onaylanması konusunda mutabakata varıldı. Bugün ulaştığımız çözüm Başbakanlaramız ve hükümetlerimizin oluruna sunulacaktır ve Mart ayında nihai çözüme varacağımıza inanıyorum'' diye konuştu.
    
''Slovenya, Hırvatistan'ın AB'ye katılım antlaşmasını onaylayan son ülke olmayacak''
    
Hırvatistan Dışişleri Bakanı Vesna Pusiç ise Slovenya'nın Hırvatistan'ın AB'ye katılım antlaşmasını onaylayacak son ülke olmayacağını belirterek, ''Bakan Eryavets ile vardığımız uzlaşının her iki tarafın yararına olduğuna inanıyorum. Bu antlaşmadan herkes memnun olacak ve Slovenya'nın da Hırvatistan'ın AB'ye tam üyeliğine Mart ayında yeşil ışık vereceğine inanıyorum'' dedi.

Pusiç, Eryavets ile vardıkları mutabakatın detaylarının, iki ülke hükümetine sunulduktan sonra açıklanacağının dile getirdi.

Eski Yugoslavya zamanında Hırvatistan'da da faaliyet gösteren fakat daha sonra Slovenya'nın kamu şirketi olarak faaliyetlerinee devam eden Lyublyanska Bankası'nın Hırvatistan'daki müşterilere olan borçları ödemeyi reddetmesi, iki ülke arasında gerginliğe yol açmıştı. Hırvatistan'ın hem yerel hem de uluslararası mahkemelerde Slovenya'ya dava açmasının ardından Slovenyalı yetkililer, 1 Temmuz 2013'te AB'ye tam üye olacak olan Hırvatistan'ın AB'ye katılım antlaşmasını onaylamayacaklarını açıklamıştı. Geçen yıl başlayan bu sorunun yanı sıra 2010 yılında Hırvatistan ile Slovenya sınır sorunu yaşamıştı. Bu kriz sürecinde Slovenya, Hırvatistan'ın AB'ye katılım müzakerelerini geçici olarak bloke etmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER