ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 10:29

Hindistan’da temaslarda bulunan Biden, Manmohan Singh ile görüştü.


 ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden pazartesi günü başladığı 4 günlük Hindistan temasları kapsamında başbakan Manmohan Singh ile biraraya geldi.

Biden’ın başkent Yeni Delhi’deki temaslarında öne çıkan konuların başında 2008 yılında imzalanan nükleer enerji paylaşımı anlaşmasının tekrar aktif hale getirilmesi bulunuyor. Biden'in gündeminde ayrıca diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi, ticaretin artırılması ve Başbakan Singh’in önümüzdeki Eylül-Ekim aylarında yapacağı Washington ziyaretinde Başkan Obama ile görüşülecek konuları da bulunuyor.

Mevkidaşı Hamid Ensari ve Cumhurbaşkanı Pranabh Mukherjee ile de biraraya gelen Biden’a Hindistan’ın 2014 yılında Afganistan’dan çekilmesi sonrasındaki endişeleri de aktarıldı. Afganistan’da 2 milyar dolardan fazla yatırımı bulunan Hindistan, Afganistan’ın tekrar Taliban’ın eline geçmesi ve El Kaide’nin güç kazanması ve komşusu Pakistan’ın bu konuda birşey yapmaması büyük endişe uyandırıyor.

Bugün Hindistan’ın ticari başkenti Mumbai’ye hareket edecek olan Biden burada Hintli işadamları ile biraraya gelecek. Biden yarın Washington’a geri dönecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER